Avrupa Sağlık | Yazarlar

Kadınların korkulu rüyası; Göğüs kanseri

18 Ekim 2018, 22:08

Mammakarsinom ‘göğüs kanseri’ Almanya’da kadınlarda bağırsak kanserinin yanı sıra en çok rastlanan kanser biçimlerindendir.

Mammakarsinom ‘göğüs kanseri’ Almanya’da kadınlarda bağırsak kanserinin yanı sıra en çok rastlanan kanser biçimlerindendir. Robert-Koch-İnstitüsü’nın tahminlerine göre Almanya’da her yıl 40.000’den fazla kadına  ‘göğüs kanseri’ teşhisi konulmaktadır.

Karsinom  denen şey nedir ?

Günlük konuşmalarda kanser diye  adlandırılan karsinom, bir dokunun veya bir organın hücrelerinde sağlıksız bir değişme olarak ortaya çıkıp bu hücrelerin denetimsiz çoğalmaya başlamasıyla meydana gelen hastalıklarn tümü için kullanılan genel bir kavramdır.

Vucudumuzun her organı  bir  çok farklı hücre tiplerinden oluşmaktadır. Normal olarak bu hücreler vucut içinde gerekli olduğu şekilde belli bir düzen içinde büyüyerek bölünürler. Bu süreç bir düzen ve ahenk içinde yürür. Ve vucut sağlığının korunmasına yarar. Fakat yeni hücrelere ihtiyaç olmadığı halde, hücre bölünürse, gereğinden fazla doku oluşmaya başlar. Bu fazlalık dokularda tümör denen bir urun ortaya çıkmasına sebep olur. Böylece oluşan fazlalık iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

Göğüs kanserinin sebepleri neler olabilir ?

Bir  kadın gögüs kanserine  yakalanırken, bir başka kadının gögüs kanserine  yakalanmayışının cevabını  tıp bilimi  ısrarla ararken, aşağıda sıralayacağımız  risk faktörlerini ve önlemlerini asla gözardi etmememiz önerilmekte.  Hastalık göğüs yaralanması, ezilmesi  veya başka türlü zorlanmalar ile oluşmadığı tesbit edilmiş  bulunuyor.  Bu hastalık bulaşıcı değildir.

 Peki hangi faktörler önemlidir ?

YAŞ: Göğüs kanseri tehlikesi yaşın ilerlemesi ile artar. Çoğunlukla 50 yaşını geçen kadınlarda ortaya çıkar. 60 yaşından büyük kadınlarda risk bilhassa fazladır. 35 yaşından genç kadınlarda göğüs kanseri ender bir hastalıktır.

AİLE  FAKTÖRÜ:

Eğer bir kadının  annesinde kız kardeşinde veya kızında bu hastalık görülmüşse, kendisinin de bu hastalığa yakalanma ihtimali yüksektir.  Bu risk eğer yakınlarında, adetten kesilmeden, menapozdan önce ortaya çıktıysa veya her iki göğüste de bu  hastalık görüldüyse risk daha da yükselir.  Hastaların yaklaşık % 5’inde doğuştan gelen bir hastalık biçimidir. Bu guruptaki kadınlarda genellikle hastalık genç yaşlarda da adetten kesilmeden ortaya çıkar.

İYİ HUYLU TÜMÖRLER: 

Kanser değildir. Bunlar normal olarak yok edilebilinir ve bir daha da meydana çıkmazlar.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER:

Kanser anlamına gelir. Kanser hüclereleri denetimsiz büyüyüp bölündükleri için yakınlarındaki sağlıklı dokuların içine girerek bu dokuları bozabilir. Kanser hücreleri  ayrıca ilk tümörden koparak kan dolaşımına karışır veya lenf sistemine girebilir. Göğüs kanseri de bu yolla yayılarak vucudun diğer dokularına  dağılabilir.

Alkol ve kilonun etkisi

Hayat tarzı ile ilgili bazı hususlar da gögüs kanserine yakalanma ihtimalini artırabilmektedir.  Örneğin alkollü içkiler tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma  ihtimalinin biraz daha fazla olduğu gözlenmektedir.  Ayrıca  fazla kilolu kadınların da  göğüs kanserine yakalanma riski fazla gibi gözükmektedir.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Colin Powell Kovid 19'dan öldü Avustralya Açık'a aşı yaptırmayan tenisçiler katılamayacak Belçika'daki 600 bin araç ‘çöpe’gidecek. Fransa'da her gün 49 çocuk cinsel istismara uğruyor
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland