Avrupa Sağlık | Yazarlar

Akıllı mercekler veya üç odaklı mercekler

06 Ekim 2021, 08:34

Bu üç boyutlu merceklerde bazan yan etkiler de yaşanabilmektedir. Yan etkilerden bir tanesi ışıkların etrafında çember oluşması. Ya da yağmurlu havalarda karşıdan gelen arabanın farlarının gözü daha rahatsız etmesi.

Katarakt yaşlılıkta gelen bir hastalık değil,  yaşlılığın belirtisidir. Yani göz merceğin şeffaflığını kaybetmesidir. Normalde mercek cam gibidir. Bu özelliğini kaybettiği zaman katarakt ameliyatı bir bakıma zorunlu olmaktadır. Katarakt ameliyatında doğuştan olan merceği çıkarıyoruz onun yerine yapay mercek kullanıyoruz.

      GÖZLÜK CAMI GİBİ   

Bu merceklerde de farklılıklar var. Normal gözlük camı nasılsa bir bakıma onun gibi düşünebiliriz. Gözlere tek odaklı veya çok odaklı mercekler yerleştirebilmektedir. Almanya’da sağlık kasalarının ödediği tek bir mercek var da tek odaklıdır. Bir de üç odaklı mercekler dediğimiz mercekler bulunmaktadır. Bu mercekler çoğu yerde akılı mercekler olarak adlandırılmakta. Ama bu tanım tam doğru değildir. Üç odaklı mercek demek daha uygun olabilir.

    KİMLER İÇİN ZORUNLU ?  

Akıllı mercekler kimler için uygundur sorunulsa ise orta veya okuma bilgisayar mesafesinde gözlük kullanmak istemeyenler için uygulanır. Ama zorunlu olmadıkça tavsiye edilmiyor. Çünkü her ameliyatın riski olduğu için, her ameliyatta tehlikeli komplikasyonlar olabileceği için burada da tehlike sorunu gündeme gelmektedir. 

Günümüzde bu riskler çok küçük olmasına rağmen yine de mecbur kalınmadıkça bu tür bir ameliyatı tavsiye etmiyoruz. Sadece gözlükten kurtulmak için bu ameliyatı yaptıranlar var bunlara karşıyız. 

Ama bir insanda Astigmat varsa kalıcıdır. Düzelmez, torik mercekler dediğimiz mercekler Astigmatın tadavasinde etkili olmaktadır. 

Ayrıca üç odaklı merceklerin hastanın kendisinin ödemesi de gerekmektedir.
Bir de gözde bazı hastalıklar varsa, sarı nokta hastalığı, ileri seviyede glokom hastalığı bunlar için kesinlikle yasaktır. Buna göz doktorları karar verir.

    YAN ETKİLERİ OLABİLİR            

Bu üç boyutlu merceklerde bazan yan etkiler de yaşanabilmektedir. Yan etkilerden bir tanesi ışıkların etrafında çember oluşması. Ya da yağmurlu havalarda karşıdan gelen arabanın farlarının gözü daha rahatsız etmesi. Bir de karanlık odalarda renkler yüzde 30 daha karanlık görünmekte. Bu sorunu mutlaka doktor hastasıyla paylaşmalı. Bu bakımdan bu tür ameliyatları çok tecrübeli uzman doktor yapmalı. Zira ileride bir problem olması durumunda komplikasyonu dengeleyecek çözümlerin kısa sürede bulunması gerekmektedir.

Bu bakımdan en önemli organlarımızdan biri olan gözlerimizi gerekli önemi göstermeliyiz. Göz tedavilerimizi rastgele yerlerde yaptırmamalıyız. Emin ve güvenilir yerleri tercih etmeliyiz.
Son bilgi olarak da akıllı mercekler çıkarılıp yerine yeni mercek konabilir mi? Evet yapıla bilinir. Ama mecburiyet olmadıkça değiştirilmesi tavsiye edilmez.

Yazımı sonlandırırken herkese sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

Sağlıcakla kalın. 

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Portekiz'de 13 futbolcuda Omicron varyantı tespit edildi Çin'de 11 bin üniversite öğrencisi karantinaya alındı “Kısıtlamalar arttırılmalı” “Yoğun bakımlar doldu”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland