Avrupa Sağlık | Yazarlar

Fransa’da sağlıkçı olmak

06 Ekim 2021, 08:32

Pandemi süresince en ön planda savaşan sağlıkçılarımızı yeni bir zorluk daha bekliyor. Hükumetin bu kanun hakkında geri adım atması şimdilik söz konusu değil gibi.

Kovid-19 virüsü ve vaka sayısı kadar kendinden bahsettiren bir başka konuda aşılama süreci.
Fransa’da 15 Haziran’dan beri 12 yaşından büyükler aşı olabiliyor. Ülkede kafe, restoran, sinema veya spor salonları gibi sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilmek için aşının iki dozunun yapıldığını kanıtlayan sağlık ruhsatı zorunlu. Fakat toplumun bir kesitinden oluşan aşı karşıtları protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor. Paris’te hemen hemen her hafta olaylı biten eylemler artık daha da sert geçerken gözaltına alınan eylemci sayısı da artıyor. Bu eylemler sağlıkçıların ve sarı yeleklilerin de sokağa inmesiyle daha da büyüdü.

SAĞLIKÇIYA AŞI ZORUNLU

15 Eylül tarihinden ihtibaren her hangi bir hasta veya yaşlı bakımıyla ilgilenen kurumlarda çalışan tüm sağlık personeli ve yardımcı personel için aşı zorunluluğu getirildi.        Zorunluluğa uymayan personelin ilk etapta maaşı dondurulacak ve son olarak işine son verilebilecek. Bu karara karşı çıkan onbinlerce kişi her hafta Paris’te ve ülke genelinde 200 noktada sokaklara inerek Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Jean Castex hükümetinin Covid-19 ile mücadele politikasına tepki gösteriyor.

    TEPKİNİN NEDENLERİ                  
Güncel hayatlarının derinden etkilendiğini, özgürlük haklarının ellerinden alındığını savunan gruplar, aşının yeterince test edilmediğini ve insan sağlığına olan zararlarının yeterince ölçülmediğini düşünüyor.

Covid-19 öncesi sağlıkçıların sokağa inmesine sebep olan personel yetersizliği, çalışma koşullarının zorlaşması, ve sağlık sektöründe verilen hizmetlerin finansal açıdan yeniden değerlendirilmesi isteğini kapsayan protestolar olmuştu. 15 Eylül sonrası bir çok sağlıkçının işten ayrılmasına sebep olacak aşı zorunluluğu kanunu bu durumu daha da kötüleştirecek gibi görünüyor. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran’ın açıklamaları, 3 bin kadar sağlık çalışanın açığa alındığı, daha sonra bir çoğunun aşı olmaya ikna olduğu fakat onlarcasının da işten ayrıldığı yönünde. Pandemi süresince en ön planda savaşan sağlıkçılarımızı yeni bir zorluk daha bekliyor. Hükumetin bu kanun hakkında geri adım atması şimdilik söz konusu değil gibi hatta şartların daha da sıkılaştırılacağı ve diğer dallarda halkla irtibat kuran tüm işlerde aşı zorunluğuğu getirileceği tartışmalar arasında.

  50 EURO’YA PCR TESTİ              
Ülkede, şu an için bedava olan PCR-testeleri, 15 Ekim’de yaklaşık 50 Euro olacak. Bir taraftan hekimleri endişelendiren durum, diğer taraftan toplumun tümünü aşı olmaya yönlendirmeyi planlıyor. Aşı karşıtı olan ve PCR-testi kabul edilen tüm faaliyetler için her iki günde bir test yaptıran kesit artık bu testleri cebinden ödemek zorunda kalacak.

Üst üste gelen bu kanunlar herkesi tatmin etmesede toplumun % 63’ünün aşılanmış olan ülkede hayat normale dönmüş gibi görünüyor.

Güncel hayatımızısarsan pandemi, eğitimde de birçok alışkanlığımızı bozdu. Öğrenciler okul hayatına ara vermek zorunda kaldı ve evde uzaktan eğitime hızlı bir geçiş yapmış oldular. 
Uzaktan eğitimin getirmiş olduğu mecburiyetlerden biride dijital ortamlarda çalışma zorunluluğu. İlk defa bu koşullarla karşılaşan için çok zor bir dönem oldu ama zamanla bu yeni sisteme alışmak zorunda kalındı. Tabi eğitimde sanal ortam ve bilgisayar ilk defa kullanılmıyor. 

    AVANTAJLI BİR SİSTEM       
     
Çevrimiçi dersler teknolojinin gelişimiyle çoğalmış olsada, öğrenme kabiliyeti sadece  teknolojiyle çözülemiyor. Yalnızca defterlere geçirilen notlarla, bağlamından koparılmış bilgi parçalarıyla başarı elde edilmiyor. Bu yüzden eğitimin seviyesi farketmeksizin birçok alanda öğrenciler farklı modellerden oluşan öğrenimlerle karşılaşabiliyorlar.

Bu eğitim modellerinden birisi de aktif eğitimin bir parçası olan ters-yüz öğrenim sistemidir. Birçok alanda kullanılabilir olan ters-yüz sınıf ortamları öğrenciyi pasif bir izleyici mertebesinden alıp kendi eğitiminde aktif bir rol alan bir birey haline getiriyor. 

Doksanlı yıllarda Harvard Üniversitesi’nden Profesör Eric MAZUR tarafından ilk defa kullanılan bu eğitim sistemi daha sonra Colorado‘da kimya öğretmenliği yapan Jonathan BERGMANN ve Aaron SAMS tarafından “Flipped classrrom” yani ters-yüz sınıf olarak adlandırılmıştır. Son olarak 2011’de “Khan Academy” kurucusu Salman KHAN tarafından bir TED konferansı esnasında u eğitim modeli konferansın bir milyon kez izlenmesiyle uluslararası bir meraka sebep oldu. Her dalda kullanılabilir olan ters-yüz öğrenim modeli artık araştırmacılar tarafından da pedagojik ve psikolojik olarak daha avantajlı olduğu kanıtlamıştır.

Peki ters-yüz sınıflarda nasıl eğitim verilir ? Normal sınıflarda öğrencilerin ders konularıyla ilk teması sınıfta ders esnasında olur. 

Öğretmen konuları tek tek anlatır ve öğrenciler bu bilgileri sınıftaki ders süresince not alır veanlamaya çalışır. Bu süre kısadır ve çoğu öğrenci aslında konuları tam olarak anlamadan dersten ayrılır. Eğer notlarını iyi tutabilmirlerse evde çalışırken konulara hakimiyet sağlarlar.
Bilgiyi alma ve anlama eylemleri aslında en zor ve en çok zaman isteyen eylemlerdir. 

Öğrenim piramidinde bu eylemler tabanı oluşturur. Bu eylemleri doğru düzgün yapamayan öğrenciler aynı bilgilere bağlı olan daha yüksek zihinsel eylemlerde geri kalır. Yani bilgiyi anlamamak onun kullanımını ve o bilgiyle farklı konuları harmanlama kapasitesini azaltır.

Ters-yüz eğitimde öğrenciler bilgiye erişimi dijital ortamlardan sağlıyorlar ve onu anlamak için kendi hızlarında çalışıyorlar. Onlara bu süreçte yardımcı olmak adına dijital eğitim platformları sayesinde, okumaları gereken dokümanlar, bilgi hazinelerini test edebilecekleri interaktif değerlendirme sınavları gibi aktiviteler sunuluyor. Tabi anlamadıkları her konuda öğretmenlerinden destek alabilecekleri forumlar kuruluyor. Sınıftaki ders saatinden bir kaç hafta önce bu aktiviteler sayesinde öğrenciler bilgiyi anlama eylemini tamamlıyor. Sınıf ortamı daha çok tartışmaya, değerlendirmeye ve sohbete kalıyor. 

BAŞARIDA ÖNEMLİ ETKEN
Konulara hakimiyet sağlanmış olduğundan öğrenci sınıfta bireysel fikrini sunabilir, konulara yönelik eleştirme kapasitesi sağlayabilir, diğer öğrencilerle grup çalışması yapabilir, sınıfta yapılabilecek etkileşimli aktivitelde yer alabilir. Sınıf öğrenilen bilgiyi pekiştirme alanı olarak kullanılır. 

Ters-yüz sınıflar sayesinde öğrenci kendi eğitimine yön verir hale gelir. Bu da motivasyon sağlar. Bu tür aktif eğitim modellerini konu alan tüm uluslararası makaleler bu konuda hemfikir. Motivasyon sağlayan eğitim sistemleri başarıya götürür. 

Hepinize başarılar dilerim.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Portekiz'de 13 futbolcuda Omicron varyantı tespit edildi Çin'de 11 bin üniversite öğrencisi karantinaya alındı “Kısıtlamalar arttırılmalı” “Yoğun bakımlar doldu”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland