Avrupa Sağlık | Yazarlar

Dünya, Covid 19 ve Gıda

14 Mayıs 2021, 15:15

Normların, yasaların, çalışma sistemlerin, alış veriş davranışlarının, sosyal yaşamın ve bir çok alışıla gelmişin değişeceği zaman diliminden geçiyoruz.

Covid-19 diye başlayan sonra farklı isimlerle devam eden gözle göremediğimiz bir virus hayatımızın ve tüm dünya insanının içine aniden pat diye düştü. Nereden geldi, nasıl geldi tartışmaları yapılırken büyük acılar yaşatarak ne kadar tehlikeli olduğunu da bize gösterdi.
Bir bölgede olan bir olayın dünyanın tamamını etkilemesinin ne anlama geldiğini insanlar üzerinde ne etki yaptığını iyi analiz etmek gerekli. 

Dünya dengesini değiştirecek böylesine bir olayın oluşmasının nedenlerini irtelemek insanoğlunun hem kendine hem de insanlığa borcu olması gerekir. İnsanların hayatını kısıtlayan, olumsuz etkileyen, korku filmlerindeki gibi korkulası hale getiren ve özgürlüklerini kısıtlayan bu durumdan nasıl bir ders alınması gerekiyor bilincinde olmamız hayata karşı sorumluluğumuzun parçası olmalı.

Mükemmel yaratılan ekolojik denge içinde milyarlarca virusun olması ve bizlerin bu ortam içinde sağlıklı olarak yaşamamıza rağmen Covid-19 isminde bir virus nasıl oluyor da tüm insanlığın yaşamını bu kadar ciddi şekilde tehdit ediyor.

İnsanoğu dünya gelişmelerini çok iyi takip ederek kendi yaşamını etki altına alabilecek değişimler hakkında keskin bir akla sahip olarak akıl yürütmesi mecburidir. Düşünmeyi, sorgulamayı akıl yürütmeyi unutturacak kolaylıkların farkında olmak artık çok daha önemli.

Sağlık insan için ne kadar değerli ise nefes alan her canlı için de o kadar değerlidir. Dünya ekolojik dengesinin ayakta tutulması ve sürekliliğinin sağlanması insan bedeni ve ruh hali için de çok önemli.

Dünyanın denge üzerine kurulduğunun farkında olmak dengenin ayarları ile oynandığı zaman felaketler yaşanabileceğini tarih bize hep öğretti. Ders alınması gerekirken kapital çıkarlar ön planda tutulduğu sürece sorunların devam edeceği kesin. Bilinen her şeyin alt üst olduğu dönemler yaşıyoruz.

İhtiyaç ile isteklerin karıştığı bu zamanda nasıl hareket edilmesi gerektiğini herkes kendi için tekrar gözden geçirmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. İsteklerin ihtiyaçlara dönmesi dünya nufusunun yükselmesi, küresel şirketlerin daha çok kar yapma zorunluluğu sonu nereye varacak bilinmiyor. 

Dünya ekonomik sisteminde insani değerlerin, insan sağlığının dikkate alınmadığı her alanda sadece müşteri tüketici olarak görüldüğü günümüzde kendimiz ve toplum için aklı selim düşünmemiz toplum olarak çıkarlarımızın ne olduğunu bilmemiz artık çok daha öncelikli hale geldi.

Hayat içinde insanın en önemli konuları günümüz dünyasında zamanın değişimleri içinde kendini bilmek, sağlıklı yaşamak ve akıl yürütme olarak önümüzde turuyor beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bağışıklık sisteminin insan bedeni için ne kadar önemli olduğunu Covid-19 bize tekrar hatırlattı.

Sağlık demişken acaba sağlıklı besleniyor muyuz ?

Dünyada nerdeyse 2 milyar insan fazla kilolu 1 milyar insan açlık sınırında. DS֒nün verilerine göre dünyada 2 milyar insan vitamin ve minarel eksikliği yaşıyor. Üretilen ürünlerin üçte biri çöpe gitiyor, tüm bunların nelere mal olduğunun farkında mıyız ?

Bedenimizin sağlıklı olması ve kalması için nasıl beslendiğimize dikkat ediyor muyuz?
Alış veriş yaparken aldığımız ürünlerin içlerinde ne olduğu hakkında yeterli bilinçe ve bilgiye sahip miyiz ?

Son 50 yıldır gıda sektöründe neler olduğunun farkında mıyız ? Aldığımız gıdaların içeriğini okuyor muyuz ? yararlı zararlı taraflarını dikkate alıyor muyuz ?

Hayatımızı kapitalin kar sağlamak için bize sunduğu reklamlarla manupile edildiği ihtiyacımız olmadığı halde aldığımız her şeyin üzerimizde etkileri üzerine düşünmek gerekli. 

Her ticari alanda olduğu gibi gıda sektöründe de ön planda tutulan her zaman daha çok kar etmektir. Şirketler daha çok kar etmek isterken insan sağlığını ne kadar dikkate aldığının sorgulanması gerekli. Gıdalara raf ömrü uzaması, daha ucuza mal edilmesi, satışının daha iyi olması için sürekli olarak daha çok kimya eklendiğinin farkında mıyız?  Yapay tatlantırıcılar, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve bir çok insan bedeni için zararlı olabilecek maddeler eklenmesi insan sağlığı için ne kadar etkili olduğu üzerine düşünmek gerekli.

İnsan her taraftan bir saldırı altında dünyada olan savaşlar, haksızlıklar, adeletsizlikler, yaşam şartlarının zorlukları, her sunulanı alacak bir tüketici olarak görülmesi, kapital şirketlerin yoğun reklam saldırısı, etraf baskısı ve sıralayabileceğimiz bir çok başka konu önümüzde duruyor.

Tüm bu zorlukların içinde dünyanın güzelliğini iyi tarafını görmek yaşamak ve yaşatmak için günümüzde akıl sağlığı, beden sağlığı hiç olmadığı kadar önemli, insanların kendilerinin akıl yürütmesi yaşamının daha iyi olması için çok daha önemli bir hale geldi.

Hayatın giderek artan hızlılığından kaynaklı dünya sorunlarından en az zararla çıkmak ve geleceği daha iyi yaşanabilir kılmak için aklı selim hareket edebilecek durumda olmak bir mecburiyettir. 

Dünyayı anlama konusunda yeteneklerimizi köreltmek üzerine değil, geliştirmek üzerine organize etmeliyiz.

Ne diyor Yunus Emre “Kendini bil kendini...”

Sağlıklı mutlu bir gelecek dileğiyle...
 

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Corendon Airlines yaza iddialı giriyor. Portekiz'de 13 futbolcuda Omicron varyantı tespit edildi Çin'de 11 bin üniversite öğrencisi karantinaya alındı “Kısıtlamalar arttırılmalı”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland