Avrupa Sağlık | Yazarlar

Organ bağışı konusunda kısa bilgiler

06 Ocak 2020, 08:50

Organ Bağış Kartı size, bir organ ve/veya doku bağışında bulunma kararı verdiğinizi belgeleme imkanını verir. Organ Bağış Kartı kayda geçirilmez. Kararınızı değiştirmek istediğinizde kartı imha edip yeni bir kart çıkartabilirsiniz.

Sevgili okurlarım bana çok sayıda soru geldiği için bu yazımda organ bağışı üzerinde durmak istiyorum. Bir organ veya doku nakli, hasta veya engelli insanlara yeni veya daha iyi bir yaşam şansı sunabilir. Bunun koşulu ise bugüne kadar hep olduğu gibi, insanların ölümden sonra organlarını ve/veya dokularını bağışlamak istemeleridir.

 Bu nedenle sizden ricamız organ ve doku bağışı hakkında düşünmeniz ve bu konuda şahsi kararınızı vermenizdir.

  ŞARTLAR NELERDİR ?     

Organlar ve/veya dokular ancak aşağıdaki şartlar altında alınabilir:

a) Tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz kaybı (beyin ölümü) hiçbir şüpheye yer vermeyecek şekilde Federal Tabipler Odası’nın yönetmeliği uyarınca tespit edilmişse. b) Organ ve/veya dokuların alınabilmesine dair rıza mevcutsa.

Gençler, 16 yaşını doldurmalarından itibaren velilerinden birinin onayı olmadan bir organ ve/veya doku bağışı yapmak istediklerine dair onay verebilirler. Aynı zamanda 14 yaşını dolduran gençler de yapılmış bir onay beyanına itiraz edebilirler. Yetişkin yaştaki kişiler için organ bağışında herhangi bir yaş sınırı mevcut değildir.

Burada belirleyici olan organların durumudur. Ancak organların durumu sadece kısmen takvimsel yaşa bağlıdır. Esas olarak geçerli olan tüm organların ve dokuların nakilleri yapılmadan önce incelenmeleridir. 

Aşağıda belirtilen organları bağışlayabilirsiniz: 
•Kalp • Akciğer •Karaciğer
•Böbrekler•Pankreas •Bağırsak
Aşağıda belirtilen dokuları bağışlayabilirsiniz:
 • Gözün saydam ve sert tabakaları
• Kalp kapakçıkları • Deri• Kan damarlar • Kemik dokusu • Kıkırdak dokusu • Yumuşak doku • Karaciğer ile pankreastan alınan dokular.

Dokular, organlardan farklı olarak genellikle doğrudan nakledilmezler. Uygun bir alıcı bulunana kadar doku bankalarında saklanır ve geçici olarak depolanırlar. Tıptaki gelişmelerle birlikte bağışlanan dokulardan giderek daha fazla sayıda ilaç da üretiliyor. Onay, bağışta bulunan kişi veya onun belirlediği bir kişi tarafından verilen yazılı bir onay beyanıyla gerçekleşir. Aksi takdirde vefat eden kişinin aile fertleri onun düşüncelerini göz önünde bulundurarak bağış konusunda karar verebilirler. 

Organ Bağış Kartı size, bir organ ve/veya doku bağışında bulunma kararı verdiğinizi belgeleme imkanını verir. Organ Bağış Kartı kayda geçirilmez. Kararınızı değiştirmek istediğinizde kartı imha edip yeni bir kart çıkartabilirsiniz. Geniş bilgiye https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/entscheidungshilfe-organspende-organisatorisches-10/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazımı sonlandırırken  herkesin yeni yılını kutlar  yılının sağlık mutluluk ve bereket getirmesini dilerim.
Sağlıcakla kalın. 

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Portekiz'de 13 futbolcuda Omicron varyantı tespit edildi Çin'de 11 bin üniversite öğrencisi karantinaya alındı “Kısıtlamalar arttırılmalı” “Yoğun bakımlar doldu”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

AŞINIZI YAPTIRDINIZ MI ?

 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland