Avrupa Sağlık | Yazarlar

Geçmiş olsun ve İngiltere‘de diş tedavisi

26 Haziran 2016, 05:20

İlk önce Şevki bey’e geçmiş olsun demek istiyorum.

 Zor ve büyük iki ameliyatı başarı ile arkasında bıraktı. Şimdi tekrar mücadeleye devam. Hastalığını ögrendiği zaman bayagı morali bozulmuştu. Dergiyi bile çıkartmak istemiyordu. Ama şimdi dergiye devam.
Dergiye devam çünkü Avrupa’da sağlıkla ilgili çıkan dergi hemen hemen yok gibi.

  AVRUPA SAĞLIK‘A SAHİP ÇIKMALIYIZ   

Aslında biz Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli sağlık elemanları olarak dergiye sahip çıkmalıyız. Ama kendi sorunlarımızı çözmek için bile biraraya gelemiyoruz. Bu konudaki aksaklıkları en kısa sürede çözmemiz lazım. Birlik ve beraberliğimiz olmaz ise 10 yıllarca da geçse bir adım yol alamayacağımız ortada. 
Daha önce de yazdım , her zaman söylüyorum, neden sağlık elemanları sağlık için bir araya gelemiyorlar anlamıyorum. Tıp da değişik branşlar var ve bu branşlarda mesleğini yapan arkadaşlar var. Bu arkadaşlar neden belirli zaman aralıkları ile bir araya gelemiyorlar?

   SAĞLIKÇILAR BİRARAYA GELMELİYİZ    

Yine her branşın günleri var, Hemşireler Günü, Eczacılar Günü, Ebeler Günü vs... En azından bu günlerde aktiviteler yapılır, seminerler yapılabilir. Hem bilgilenilir ve hem de arkadaşlar birbirlerini tanırlar.
Ben inanıyorum ki bir gün bazı arkadaşlar biraraya gelip mesleki sivil toplum örgütlerini kuracaklar. Ama bu konuda zaman geçirmeden kısa sürede faaliyete geçilmesi gerekmektedir.

      ÇALIŞMALAR YETERSİZ              

Bu konuda yapılan çalışmalar yeterli değil. Sağlık Bakanlığı da bu konuya el atsa çok büyük etkisi olacaktır. Bu konuda bize ne gğörev düşerse yapmaya hazırız. Yeter ki Avrupa’daki sağlık çalışanları biraraya gelsin. Bir çatı altında buluşşun. 
İNGİLTEREDEN GELEN HASTAM

İngiltere’ de yaşayan bir vatandaşımız bana hasta olarak geldi. İngiltere’de yaşayan Türklerin diş tedavileri konusunda şikayetlerinin olduğunu söyledi.

Kendi dillerini konuşan diş hekimlerine ulaşmakta zorluk çektiklerini, sosyal sağlık kurumlarında ise her seferinde değişik bir yabancı Doktor ile karşılaştıklarını ve yapılan tedavilerin kalitelerinin iyi olmadığıni söyledi.

İşte İngiltere’deki Türkiye kökenli Diş Hekimleri bir araya gelse veya kurulmuş sağlık derneklerinde çalışmalar yaparak diğer meslekdaşları ile biraraya gelebilse , halkın diş ve ağız sağlığını korumasına yardımcı olurlar.Bugün İngiltere’de çok sayıda vatandaşımız yaşamaktadır. 
Onlara sağlık hizmeti sunmak da bizlerin görevidir.

NEDEN BİZ BAŞARAMIYORUZ ?

İngiltere’de hekim sıkıntısı var ve hafta sonu Polonya ve diğer ülkelerden gelen uzman ve diğer sağlıkçılarla bu sorunlarını çözmeye çalışıyorlar.
Eğer biz Avrupa’daki Diş Hekimleri arasında bir ağ oluşsa idi ve birbirleri ile ilişkili olsalardı en azından hafta sonu İngiltere’de Türkiyeli Diş hekimleri çalışırdı. Hem hekimlere maddi bir destek ve hem de İngiltere’deki Türklere ana dillerinden bir hekim olayı gerçekleşirdi.

 PROF. DR. AKDAĞ‘LA YENİDEN

Sağlık Bakanlığı’na yeniden Prof.Dr.Recep Akdağ’ın getirilmesini yerinde bir karar olarak görüyorum. Önceki dönem yapmış olduğu başarılı çalışmalar ile göz dolduran Akdağ’ı çok önemli görevlerin beklediğini de söylemek lazım. Yurtdışında yaşayan sağlık çalışanları olarak sayın Bakan’dan bize daha fazla zaman ayırmasını bekliyoruz. Ve Sağlık Bakanımız 
Prof.Dr. Recep Akdağ’a başarılar diliyorum. 
Yazımın sonuna gelirken Şevki bey’e tekrar geçmiş olsun dilerim, dergiye devam...
Hepinizin Ramazan Bayramını kutlar, Avrupa’daki değişik sağlık gruplarında çalışan sağlık elemanlarının bir araya geleceği bayramlar dilerim. Hepinize sağlık ve mutluluk dilerim.
Saygılarımla.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Çin'de 24 saatte 6 kişi Kovid 19'a yakalandı. Seçimlere pandemi gölgesi Johnson & Johnson'ın Kovid-19 aşısına onay
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN KARARLAR YETERLİ Mİ ?
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland