Avrupa Sağlık | Yazarlar

Çalışmalarımız ‘dalga dalga..’

11 Ekim 2014, 14:36

Meslektaşlarımızla buluştuk yeni dostluklar oluştu

Merhaba Avrupa Sağlık Dostları.

Sizlere İsviçre’den bu geçen 3 ay içinde olan sağlık haberlerini ve gelişmeleri iletmeye çalışacağım.

   ‘YOĞUN BİR DÖNEM YAŞADIK’      

Daha önce ki yazımda, size İsviçre Türk Hekimleri ve Sağlık Çalışanları Birliği kurulduğundan bahsetmiştim. Son üç ay içinde derneğimizi daha fazla sağlıkçıya tanıtmak adına etkinliklerimize devam ettik. Bu amaçla, 13 Eylül 2014’de Cenevre ve çevresinde oturan Fransızca konuşan meslektaşlarımızla tanışmak amacıyla ilk kez Cenevre’de bir toplantı düzenledik. Bu etkinliğimizi güzel manzarasıyla ve önünde ki eşsiz korusuyla ünlü Restaurant Hotel du Parc des Eaux-Vives’de Cenevre sorumlusu üyemiz İlke Ilgaz’ın başarılı çalışmaları ile başardık. 
   
  ‘DOSTLARLA BİRARAYA GELDİK’ 
Bu toplantımıza 30’a yakın meslektaşımız ve Cenevre Başkonsolosumuz Nurdan Bayraktar Golder, ATSEF Başkan yardımcısı Dr. Serdar Dalkılıç yanısıra Fransa’dan ve Türkiye’den değerli misafirlerimiz katıldı. Bu sayede kendimizi, derneğimizi, amaçlarımızı anlatma fırsatı bulduk ve aynı zamanda dostlarımıza derneğimizden beklentilerini sorduk.
Bahçede, güneşli bir sıcak Cenevre akşamında verilen apero sonrasında gece yarısına kadar süren etkinliğimizde hem güzel yemeklerin tadına baktık, hem sohbet ettik, dertleştik ve dostane sohbet ettik. Yapılması gerekenleri aklımıza, not defterlerimize yazdık.

      GÖLE ATILAN BİR TAŞ GİBİ...         
Bu arada Zürih ve çevresi hekim ve sağlıkçılarını unutmadık. Bu amaçla geçen yıl olduğu gibi 27 Eylül 2014’de Zürih göl turu ardından Zürih golü kıyısında ki Küsnacht’ta Sonne Romantik Seehotel’de buluştuk. Bilgi alış-verişinde bulunarak, ‘işbirliğimizi nasıl arttırabiliriz’ ve ‘birbirimize faydalı olmanın yollarını’ araştırdık.
Burada ki faaliyetlerimiz,  göle atılan bir taşın ardından giderek büyüyen dalgaları gibi, hergün daha büyüyor, daha çok ses getiriyor ve üyelerimizin sayısını arttırarak, hedefimiz olan 150 üyeye bizi ulaştırıyor. 

    BERLİN’DE BİZ DE OLACAĞIZ      
Üyelerimizden aldığımız güç ile 3-5 Ekim 2014 tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek olan ATSEF Yönetim Kurulu Toplantısına katılacağız ve orada ülkemizi temsil edeceğiz. Umarım buradan yenilenmiş, taze üyelerle güç kazanmış yeni bir yönetim kurulu seçilir, birlik ve bütünlük içinde ki çalışmalarımız artarak devam eder.  Avrupada ki meslektaşlarımız başta olmak üzere, tüm sağlıkçılarımızın, hastalarımızın ve Türkçe konuşan halkımızın çok ihtiyacı var. Burdaki gelişmeleri bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

        ÜCRETSİZ SEMPOZYUM              
Burada ki halkımızı ve sağlıkçılarımızı bilgilendirmek adına 22 Kasım 2014 de ‘Akciğer kanseri’ konulu bir sempozyumun hazırlıkları da devam ediyor. 
Bu toplantı ‘ücretsiz’ olacak ve haklımızın bu konuda ki tüm soru ve sorunlarını cevaplamayı hedefliyoruz. Bu sempozyum için İngiltere’den gelerek bize destek olacak olan, bu konunun uzmanı Prof.Dr.Mustafa Camgöz’ün ve Kanser Uzmanı Pınar Uysal Onganer’in desteklerine çok teşekkür ediyoruz. Malumunuz Akciğer kanseri son yıllarda oldukça konuşulan bir hastalıktır. Bu hastalıktan kendimizi nasıl korumalı, neler yapmalı ve bu amansız hastalıkla ilgili tüm sorulara cevapları bu sempozyumda bulabilirsiniz. Konuk uzmanarımız vatandaşlarımızdan gelecek soruları da cevaplayacaktır.  İsviçre’deki vatandaşlarımızı bu sempozyuma davet ediyoruz.
Evet bu yazımı da sonlandırırken bir sonraki sayıda buluşmak üzere tüm başta İsviçre’dekiler olmak üzere okurlarıma sağlık ve esenlikler dilerim.

Sağlıcakla kalın...

Dr. Cankut Yüksel

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Moral bulduk Avustralya bakımevlerinde taviz skandalı ABD'li Eli Lilly  Kovid-19 deneylerini durdurdu “Başarı, kişinin kendini geliştirmesi ile mümkündür !”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland