Avrupa Sağlık | Yazarlar

Mutlu olmak için kendinize değer verin

08 Mayıs 2018, 09:04

Berlin Sigorta Hekimler Birliğinden Psikolog ve Uzman Psikoterapist Çiğdem Yördenik'ten mutlu olmanın sırları...

Positif etkinlikler, positif duyguları ortaya çıkarır.  Hedefleriniz olsun. Sevdiklerinizle zaman geçirmeye bakın.

on yapılan araştırmalara göre, Almanya’da psikolojik rahatsızlıklarda bir artış görülmektedir. En büyük etgenleri sıralamak gerekirse;

-İşsizlik

-Değişen hayat şartları

-Değişen çevresel talepler

-İnsanların artan bekletileri

 Bu sebeplere bir de farklı faktörler ekleniyor:

-Tip’ta daha iyi bilgi gelişmelerden dolayı, eskisine nazaran fark edilmeyen psikolojik rahatsızlıkların fark edilip, teşhis edilebilinmesinde kaynaklı.

-Ayrıca insanların da kendilerine ilgili daha duyarlı ve bilgili olmaları

Bunlar ruhsal rahatsızlıkların artışına neden oluyor.

Almanya’da yaşayan Türk toplumunu genelleştirmek mümkün olmassa da  (Çünkü  homojen bir kitle yok), burada yaşayan kuşaklardan oluşan ve onları ilgilendiren sorunulara el atarsak, vukuf olarak şunlar ortaya çıkıyor.

Sizlere sunmak istediğim küçük bir değerlendirmedir.

"1. nesil“,  diye adlandırlılan, çoğu artık emekli, insanlarımızın, sorunları daha fazla vücutsal rahatsızlıklardan doğan, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili meseleler. Mesela: Artan vücutsal rahatsızlıklar, bakıma muhtaç olma, hayat memnunuiyetsizliği ve kendilerini güçsüz ve muhtaç hissetmeden doğan ruhsal sıkıntılar. Buna çoğu kez bir de maddi sorunlar ekleniyor.

 „2. Nesil“, diye adlandırılan , insanlarımızda, daha fazla işsizlikten doğan, maddi ve manevi problemlere sebep olan sorunlar artışta. Gelecek hayatlarını bundan sonra nasıl  yönlendirme ile ilgili meseler, gündemde. İsteklerini, hayallerini  bazen, maddi sorunlar dışında, bir de  yaşadıkları toplumsal, ailevi  beklentilere uydurmaya çalışmaları ve çok kez istekleri altında kaldıkları için, kendilerini sürekli hayal kırıklığına uğramakdan, doğan mutsuzluklar, çelişki ve iç huzursukluk yaratmakta. Bunlar seneler ilerledikce, insanları daha da üzüntüye ve çaresizliğe itebiliyor.

Bunun yanında nesiller arası dediğimiz çekişme, eğer ailede çocuklar var ise, kişilerin çocuklarla olan sürtüşmeler de  eklenebiliyor.

"3. Nesil“, diye adlandırılan insanlarımızda, daha fazla, öğretim, meslek, iş bulma, iş kurma, topluma girebilmenin ya da dışında kalma konuları ön plana çıkmakta.

Bazen kişiler  kendi aileleri içindeki  düşünce ve olaylara farklı  bir gözle baktıkları içinde, sorunlar çıkabiliyor.

Ayrıca Türkiye’den aile birleştirmesi ile gelen insanlarımızda, yaşanan ruhsal bunalımlardaki en büyük etgen, o insanın yurdundan, tanıdığı çevresinden söküp gelmesi ve burada lisan sorunundan ve kültür farklılığından yaşanan, yanlızlık ve zedelenme.

Tabiki sunulan değerlendirme kategorik daimi ve sınırlı değildir.  Her “nesil” sunulan her sorunu yaşayabilir.  Zaten tüm nesillerde daimi olan konular, insanın kendi hedefini bulma ve gerçekleştirme arzusu, hayal kırıklarınlan, büyük sorunlarla ( bunlar iş, aile, arkadaş çevresi, kendi kişisel sorunlar olabilir), ağır rahatsızlıklarla mücadele edebilme.

Psikoterapist olarak okuyculara tavsiyem:

Kendinize değer verin. Kendiniz için, şartlar ne kadar zor da olsa, güzel birşeyler yapmaya çalışın. Positif etkinlikler, positif duyguları ortaya çıkarır.  Hedefleriniz olsun. Sevdiklerinizle zaman geçirmeye bakın.

Eğer uzun zamandır, kendinizde farklı bir mutsuzluk , üzüntü, halsizlik, karamsarlık, umutsuzluk ya da sebepsiz sinirlenme, vücutsal rahatsızlıklar, uyku bozuklukları vs. fark ediyorsanız, ilk firsata  aile hekimine danışabilirsiniz.

O, sizi gerektiğinde uzman doktora yönlendirecektir. Ya da siz kendiniz bağlı olduğunuz sağlık sigortanızdan yakınınızdaki uzman doktorları öğrenip, müracaatda bulunabilirsiniz. Ayrıca internetten Sigorta Hekimler Birliği (Kassenärztliche Vereinigung) arama yapabilirsiniz...

Benim farkettiğim ve son derece memnun olduğum konulardan biride son zamanlarda Almanya’daki insanlarımız,   kendileri ile ilgili  konularda daha duyarlı olmaları ve gerekdiğinde psikolojk yardım almadan kaçınmadıkları gibi, tam tersine sadece ilaçsal tedavi yöntemlerinle değil, kendi ruhsal sağlıkları için psikoterapiye katılmaları ve motive olmaları, dikkatimi çekmekte ve büyük takdirle karşılamaktayım.

Hepinize sağlıklı, huzurlu, güzel günler diliyorum...

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TİKA'dan Venezuela'ya sağlık atağı Gaziantepliler gecede buluştu Uzun boylulara kötü haber Japonya'da kızamıkçık salgını
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52