Avrupa Sağlık | Yazarlar

‘Sirkumsizyon’ya da Sünnet

08 Mayıs 2018, 09:05

Sünnet penisin uç kısmını saran, tıp dilinde prepisyum adı verilen derinin cerrahi yolla kesilerek alınması ve penis uç kısmının açığa çıkarılmasıdır. Sünnet dinsel, kültürel ve tıbbi sebeplerle yapılır. Tarihte ilk sirkumsizyon belgesi asagıda gösterilen 5000 seneden daha eski Mısır duvar resimlerinde görünmektedir.

Sünnetin tıbbi açıdan faydaları ve zararları hakkındaki tartışmalar eskiden beri süregelmektedir. Tartışmalar bir yana, sünnet birçok toplum ve kültürde, faydasını düşünmeden dini inanç ve gelenekler nedeniyle uygulanmaktadır. A.B.D.’nde en sık uygulanan pediatrik cerrahi işlemdir. Dünya erkek nüfusunun yaklaşık 1/5’i sünnetlidir. 1990 yılında A.B.D.’nde yeni doğan erkeklerin % 80’i sünnet edilmiştir.

   Hastalıklara karşı korunma amacıyla yenidoğan çocukların sünnetinin yaygınlık kazanması 19. yüzyılda başlar. Özellikle ingilizce konuşulan ülkelerde sünnet, kısa sürede kabul gör- müştür.

 

  Sünnet şu tıbbi nedenlerle yapılır: Penisin ön derisinde enfeksiyon, daralma, parafimozis denilen ödemli şişme hastalığı. Sünet için gösterilen diğer nedenlerse dinsel, göreneksel, sosyo-kültürel nedenlerdir.

Annenin çocuğun yanında olması ‘travmayı’ azaltır

Çocuğun yaşı kaç olursa olsun bu işlemin bir şekilde çocukta psikolojik travma yaratması mümkündür. Amaç bu travmanın en aza indirgenmesidir. Erken yaşlarda en büyük travma anneden ayrılmakla yaşanmaktadır. Bu travmanın engellenmesi çocuğa en büyük konforu saglayacaktır. Dolayısıyla narkoz yapılırken annelerin çocukların yanında olması idealdir.

20. yüzyıl başlarında yaşayan ünlü psikiyatrist Sigmund Freud, 2 ile 5 yaş arasında yapılan sünnetin, çocukların babalarının kendilerini kısırlaştırmak amacıyla yaptığını düşünerek bunun ilerideki hayatta değişik davranışsal bozukluklar ile kendini gösterebileceğini öne sürmüştür. Bu teori diğer psikiyatristlerce paylaşılmamaktadır. Modern bilimsel yayınlar içerisinde bu düsünceyi doğrulayan herhangi bir yayın yoktur. Dolayısı ile 2 yaşından büyük olan tüm çocukların anne ve babaları kendilerine durumu anlayabilecekleri bir biçimde açıklayarak kendilerini bu ameliyata hazırlamaları tavsiye edilir.

Sonuç olarak sünnet o yaşın psikolojisi dikkate alınarak her yaşta yapılabilir.  Ancak sünnetin yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı 2-5 yaş arasındaki çocuklarda lokal anestezi ile değil, narkozla yapılması tercih edilmelidir.

Sünnet teknigi

Dini ve geleneksel açıdan sünnetin hedefi gerek müslüman gerek musevi dininde olsun  sünnet derisinden bir miktarının alınmasıdır. Sünnet derisini veya mukozayı tümüyle yok etmek gibi bir amaç yoktur. Benim ameliyatta tercih ettigim teknikde sünnet derisi yaklaşık 1-1,5 cm alınır, mukosa oldukça kısaltılır. Ameliyat sırasında veya iyileşme döneminde kanama hemen hemen hiç görülmemektedir, çünkü eksizyon (kesme işlemi) kanamayı hemen durduran elektrikli özel bir makasla yapılmaktadır. Bu arada sadece kanamaya değil, aynı zamanda kozmetik görünümün de iyi olmasına dikkat edilir. Yara kapanana kadar (7-12 gün kadar) yara bir krem ve steril sargı bezleriyle pansuman edilir.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TİKA'dan Venezuela'ya sağlık atağı Gaziantepliler gecede buluştu Uzun boylulara kötü haber Japonya'da kızamıkçık salgını
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52