Avrupa Sağlık | Yazarlar

Korona savaşçılarına yeterli saygı ve destek verilmeli.

10 Ekim 2020, 22:56

Sağlık elemanlarına özellikle hekimler hakkında yapılan saygısızca ifade ve önerilerin sahipleri unutmamalıdır ki sağlıkları bozulduğu zaman o atıp tuttukları hekimler onlara yardımcı olacaklardır.

Tüm dünya Covid-19 isimli bir virusa karşı mücadele veriyor. 
( COVİD-19 ) veya uzun adıyla Koronavirüs hastalığı  insanları etkileyen, şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2’nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır.
Bulaşma genellikle ağızdan çıkan tükrük damlacıkları yoluyla olur. Hasta öksürme, hapşırma ile virüsün yayılmasında rol oynar. 

         HİJYENE DİKKAT          

Covit-19 virüsünün yayılmasını önlemek için alınacak tedbirler konusunda görsel ve yazılı medyada devamlı uyarılar ve bilgiler anlatılmaktadır. En önemlisi hastalardan uzak durmaktır. Kendi hijyenimizi sağlamak için ellerimizi yıkamak ve dezenfekte etmemiz gerekmektedir.
Peki bu hastaların tedavi olmak için başvuracağı sağlık elemanlarının nasıl bir riziko altında olduğunu düşünebilir misiniz? Meslekleri gereği bu insanların gelen hastaları tedavi etmekten başka şansları yoktur. Bu bilinçle sağlık elemanlarımız herşeyi ile insanüstü bir gayretle hizmet veren bu sağlık elemanlarına, gerekli saygı ve maddi olanaklar mutlaka sağlanmalıdır. Temizlik hizmeti yapanlardan bölüm başkanı ve öğretim üyelerine kadar tüm sağlık elemanları birbirini tamamlayıcı parçalardan oluşmuş bir bütündürler. 
Fakat bazı branşlar vardır ki hasta ile direkt temastadırlar. 
Bunlar rizikosu en yüksek olan elemanlardır.
Covid-19 isimli virüs yüzünden pek çok sağlık elemanı hayatını kaybetti. Bazıları ise hastalıkla yaptığı mücadeleyi kazandı ve hayatta kaldı. Tedavi sürelerinde hastaların ne gibi zorluklar yaşadığını başından izliyoruz.

        SAĞLIK ELEMANLARI          

Gelelim sağlık elemanlarına, korona savaşçılarına, bu insanların çalışmalarını kolaylaştırıcı önlemler alınmalıdır.  
Korona savaşçıları sağlık elemanları hastalandıkları zaman bu hastalık bir meslek hastalığı olarak kabul edilmeli ve ona göre uygulamalar yapılmalıdır.

            GELECEK KAYGISI               

Hayatlarını Korona ile mücadele de kaybetmiş tüm sağlık elemanları şehit olarak kabul edilmeli ve şehitlik haklarından faydalandırılmalıdır. Bu arkadaşların geride bıraktıkları aileleri ve çocuklarının gelecekleri de düşünülmelidir.
Sağlık elemanlarına yapılan her türlü fiziki saldırı ve tacizler ağır bir şekilde cezalandırılmalıdır. 

 Sağlık elemanlarına özellikle hekimler hakkında yapılan saygısızca ifade ve önerilerin sahipleri unutmamalıdır ki sağlıkları bozulduğu zaman o atıp tuttukları hekimler onlara yardımcı olacaklardır.

  ONLARA SAHİP ÇIKALIM  

Sağlık elemanlarımıza sahip çıkalım ve onları koruyalım.

Ayrıca son olarak bir kere daha Avrupa’da yerleşik Türkiyeli sağlık elemanlarının biraraya gelmesi için çalışmalara yardımcı ve destek olalım.

 Avrupa da yerleşik Türkiyeli insanların kendi dillerini konuşan, örf ve adetlerini bilen sağlıkçılara ihtiyaçları vardır. Her kese sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.
Bu arada korona virüsünü hastalarından alan ama hastalığı yenen, Ortopedi Uzmanı Dr. Burak Önvural’a da geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
İslam İşbirliği Teşkilatından Kovid-19'un zararlarını hafifletmek için Kovid-19 testi pozitif çıkanlar 40 bini geçti. Bulgaristan SOS veriyor. ‘ Sert tedbirler alınsın”
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN KARARLAR YETERLİ Mİ ?
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland