Avrupa Sağlık | Yazarlar

Çocuklukta yaşanan olaylar bir ömrü etkiler

06 Ocak 2020, 08:49

Bazen yaşadığımız olaylar bizleri o kadar çok etkiler ki tüm hayatımız boyunca o günkü etkisini sürdürür. Bu yazımda yaşadığımız olaylardan kurtulup daha mutlu ve huzurlu olabilmek için olaylara farklı açıdan bakmayı deneyelim.

Çocukluğumuzdan itibaren hayatımız boyunca yaşadığımız olaylar, olaylara bakış açılarımız ve duygularımız bizleri etkilemektedir. 
Bazen yaşadığımız olaylar bizleri o kadar çok etkiler ki tüm hayatımız boyunca o günki etkisini sürdürür.
 
   ÇOCUKLUK DÖNEMİ         

Mesela, çocukluk döneminde olan bir ebeveyn kaybı, ihmalkar ebeveyn tutumları ya da  evdeki mutsuz ve gergin ortamdan dolayı size yeterince vakit ayırılmadığından dolayı “sevilmediniz” düşüncesine kapıldınız.  
Aslında kişinin kendi çıkarımı olan bu düşünce kişinin yaşı ilerledikçe “sevilme     ye değer değilim, beni kimse sevmez” fikrini destekleyecek verileri biraraya getirmeye başlar.   Başlangıçta kişinin kendi yorumu olan bu düşünceler daha sonra kişi için doğru olarak kabul görür ve bu düşüncenin aksi olan şeyleri kişi görmezden gelir.    
Zamanla kendisini değersiz veya sevilmeye değer biri olmadığına inan kişinin çevresini de bu düşünceye inanmaya başlar.

Örneğin, markette yanından geçen arkadaşının kendisine selam vermeyince, kendisini sevmediği biçiminde otomatik düşünceleri olan kişinin ve bu sebepten dolayı üzülen kişinin “ Herkes beni sevsin, ancak herkes beni severse değerli olabilirim” şeklinde ara inançları mevcut olabilir. Bunun sonucunda da kendisini değersiz hissedip üzülür. Bu tarz düşünceleri olmayan bir kişi normalde aynı durum için şöyle düşünür; ´Herhalde beni fark etmedi, çok dalgın, düşünceli ki beni görmedi.

A ) OLAY- Tetikleyen faktör
B )BİLİŞSEL DEĞERLENDİRME- YORUM
C ) DUYGULAR
Mevcut olan bir olay var. (A) Var olan olaya yönelik kişinin yorumu ve olaya yaklaşım şekli.
( B ) Bu olaya karşı kişinin sergiledi duygusal cevabı. (C) Birkaç örnek verelim;
A.Olay: Ailenizle birlikte restaurantta yemek yiyorsunuz. Bu sırada iş yerinde ki bir sorun için arandınız.
B.Bilişsel Değerlendirme: Kahretsin burada da beni buldular. Hiç bir yerde insana huzur vermiyorlar.
Ç. Duygu ve Davranış: Huzursuzluk ve öfke.
Örneği tekrardan değerlendirelim;
A.Olay: Ailenizle birlikte restaurantta yemek yiyorsunuz. Bu sırada iş yerinde ki bir sorun için arandınız.
B.Bilişsel Değerlendirme: Benim konuyla ilgili daha tecrübeli olduğumu ve sorunu çözebileceğime inandıkları için benden yardım istiyorlar.
Ç. Duygu ve Davranış: Mutlu ve gururlu.

Avrupa Sağlık
 Avrupa Sağlık internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Avrupa Sağlık Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Çin'de 24 saatte 6 kişi Kovid 19'a yakalandı. Seçimlere pandemi gölgesi Johnson & Johnson'ın Kovid-19 aşısına onay Cenazeleri yakılacaktı !
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN KARARLAR YETERLİ Mİ ?
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland