BÖLÜM: - 
AOK Hessen'den Nadir hastalıklar hizmeti

AOK Hessen'den Nadir hastalıklar hizmeti

Dünyada milyonlarca insanın müzdarip olduğu nadir hastalıklar Almanya'da da çok sayıda kişide görülmekte.

Yapılan araştırmalara göre nadir hastalıktan etkilenen Almanların sayısının 6 milyona yakın olduğu tahmin edilmekte. 6 binden fazla nadir hastalığın etkisini sürdürdüğü ve her 10. bin kişiden 5‘inin bu hastalıklarla boğuştuğu belirtilmekte.

Nadir hastalıkların yaklaşık 80% i genetiksel sebeplerden dolayıdır ve aynı zamanda tedavi edilemez. Ama buna rağmen uygun bakım önlem hizmetleri ile yaşam kalitesini iyileştirmek adına birçok şey yapılabilir. Tabi ki her şey den önemlisi doğru tespit gerekmektedir. 

28 Şubat Nadir Hastalıklar Günü münasebetiyle AOK  Hessen Etnik Pazarlama Uzman Koordinatörü Necati Suözer yaptığı açıklamada bu tür hastalıklarda iletişimin önemine değindi. Suözer şunları söyledi : 

Yakın çevrenizde bulunan Kendi kendine yardım hizmet kuruluşlarında  aynı tür rahatsızlıklardan muzdarip olan kişiler ile iletişim kurabilir ve bilgi alışverişindebulunabilirisiniz. Örneğin Kendi kendine yardım gurubu BadHomburg‘dabulunuan Rett-sendromulu yani,ciddi bedensel engelliliklerle bağlantılı olan ve özellikle kızların görülen bir hastalık için kurulmuştur.Nadir bir hastalık olan sarkoidoz, bağ dokusu hastalığıdır, bu türden rahatsızlığı bulunan kişiler Gießen de bulunan Kendi kendine yardım kurumlarına katılabilirler.

Hatta morbus Recklinghausen- Çok organlı bir hastalık – bunun için Korbach‘ta bir bilgilendirme formu vardır. Bunun gibi diğer hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AOK Hessen‘in kapsamlı kendi kendine yardım listesine bakabilirsiniz. 

Daha fazla bilgi için:www.aok.de/hessen/selbsthilfe. 

48 SAAT İÇİNDE CEVAP

Suözer, hastalığın teşhisi ve sınıflandırılmasında problem olması durumunda BetterDoc hizmetimizden de istifade edilebileceğine dikkat çekti. Suözer “Bu kurum ulusal olarak tanınımış uzmanlarla kişisel temas kurar. 48 saat içinde nadir ve karmaşık olan hastalıklarda bile ikinci doktor görüşü alablirsiniz. Bu servis AOK Hessen sigortalıları için tamamen ücretsizdir.” dedi. 

Daha fazla bilgi için: https://www.aok.de/pk/hessen/inhalt/spezialistensuche

Editör Avrupa Sağlık    Tarih 28 Şubat 2019, 23:11

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Erken teşhis hayat kurtarır! Ambulans uçaklar yurtdışına da uçuyor Birinci Yaşlılık Şurası yapıldı Hindistan'da sahte içki: 150 ölü
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52