BÖLÜM: - 
HOLLANDA

HOLLANDA "temiz kömür" rüzgarı

Eemshaven Elektrik Üretim Tesisi Operasyon Müdürü Tabak basın mensupları ile buluştu.

GRONİNGEN Kuzeybatı Avrupa'nın enerji limanı olarak adlandırılan Hollanda'daki Eemshaven Elektrik Üretim Tesisi'nin Operasyon Müdürü Marinus Tabak, tesisin rüzgar, doğalgaz, kömür ve biyokütle santrallerinden oluşan bir kompleks halinde çalıştığını belirterek, "Rüzgar olmadığında elektriğe ihtiyacımız var. Bu yüzden ileri filtreleme teknolojileriyle donatılan termik santralleri kurduk. Böylece kükürtdioksit salımını neredeyse sıfırladık, diğer salımlarda da AB kriterlerinin altına inebilmeyi başardık." dedi.  

Tabak, santralin tanıtım toplantısında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hollanda'daki en büyük rüzgar enerjisi santralinin, tesisin içinde yer aldığını söyledi.

Rüzgar enerjisinin sürdürülebilir olmaması nedeniyle yeni nesil termik santral teknolojisine yatırım yaptıklarını ifade eden Tabak, böylece rüzgar santralini termik santrallerle destekleyerek enerji arzını sürdürülebilir hale getirdiklerini aktardı.

Tabak, Hollanda'nın elektrik ihtiyacının yüzde 30'undan fazlasının Eemshaven tesisinden karşılandığını ve tesis bünyesindeki termik santralin yüzde 46 verimlilikle Avrupa'nın en verimli santrali olduğunu anlattı. 

 Rüzgar tesislerinin çalıştığı zamanın yalnızca 3'te 1'inde tam kapasiteye ulaşabildiğine dikkati çeken Tabak, şöyle konuştu:

"Rüzgar olmadığında da elektriğe ihtiyacımız var. Bu yüzden ileri filtreleme teknolojileriyle donatılan termik santralleri kurduk. Böylece kükürtdioksit salımını neredeyse sıfırladık, diğer salımlarda da AB kriterlerinin altına inebilmeyi başardık. Bin 600 megavat gücündeki bu santralde yakıt olarak hem toz kömür hem de biyokütle kullanabiliyor. 2 buçuk milyon haneye elektrik sağlayabiliyoruz. Karbondioksit yakalama teknolojisi sayesinde elektrostatik olarak filtrelediğimiz külleri depoluyoruz. Buradan elde edilen küller kamyonlarla taşınarak asfalt yol ve binaların duvar malzemesi yapımında kullanılıyor. Son 20 yılda geliştirilen bu filtreleme teknolojileriyle sülfürdioksit ve diğer çevreye zararlı gazların salımında büyük aşama kaydettik."

- Filtreleme teknolojisine 1 milyar avro

Tabak, karbon salımını azaltmak için eski ve düşük verimli termik santralleri kapattıklarını ve 2015'te bu yüksek verimli santrali devreye aldıklarını belirterek, "Bu termik santrale yapılan 3 milyar avroluk yatırımın 1 milyar avrosunu filtreleme ve temizleme için kurulan sisteme ayırdık." dedi.

Doğalgazda Rusya'ya bağımlılığı azaltmak için yerli kaynaklarda ileri teknoloji sistemlerin kullanıldığını ifade eden Tabak, "Santraldeki soğutmayı Kuzey Denizi'nden sağlanan suyla sağlıyoruz. Gerek denizden alınan gerek de geri verilen suda balık ölümlerine neden olmamak için özel bir sistem kullanıyoruz. Ayrıca böyle büyük bir tesiste bu devasa sistemin işletilmesi için normalde bin kişilik ekibin çalışması gerekir. Ancak biz Siemens'ten alınan IT sistemi ile tüm işleyişi 12 kişi ile sürdürülebiliyoruz." diye konuştu.

Tabak, tesiste üretilen elektriğin sadece Hollanda'da kullanılmadığını dile getirerek, "Norveç'e elektrik götürebiliyoruz. Yakın zamanda Danimarka'ya da bir hat götürülecek ve böylece Hollanda bölgesinde önemli bir enerji üssü olacak." değerlendirmesinde bulundu.

 Editör Avrupa Sağlık    Tarih 27 Kasım 2017, 22:40

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland