BÖLÜM: - 
Emeğinizi  ‘korumaya’ alın

Emeğinizi ‘korumaya’ alın

Patent Uzmanı Av. İlyas Güçlü sağlık söktürende çalışanların patent konusunda daha dikkatlı olmaları gerektiğini söyledi.

Patent dediğimiz zaman aklımıza genellikle sanayi kesimi gelmekte. Oysa ki patent sağlık dünyasını da çok yakından ilgilendirmektedir. Biz de sağlık çalışanlarımızı bu konuda bir nebze olsun bilgilendirmek için patent konusunda Almanya’nın önemli isimlerinden konunun uzmanı Av. İlyas Güçlü ile görüştük. Güçlü sorularımızı şu şekilde cevaplandırdı:


***

“ Patent-sağlık sektörü” arasında nasıl bir bağ kurabiliriz  ?
Aslında çok geniş bir konu. Gene de burada satır başlıklarıyla özetlemeye çalışayım.  Yeni bir tedavi olsun, yeni bir ilaç geniştirilmesinde olsun üretici haklarını korumak için en kısa zamanda patent başvurusu yapılmalıdır. Patentlerin 20 senelik bir koruması  vardır. Özellikle ilaçlarda araştırma sürelerinin uzun olduğunu unutmamak lazım.  Bir de marka konusu vardır. Onu da sohbetimizin sonunda ele alırız. 

Patent başvurusu ne zaman yapılmalı ?
Piyasaya sunulmadan önce ve yetkili resmi kurumlar tarafından ruhsat ve satış izni verildikten sonra patent başvurusunda bulunabilinir. Fakat ilaç veya tıbbi cihaz ruhsatlandırma süresi uzun olabileceği için,patent başvurusun hemen yapılmasını tavsiye ederim, tabi ki ilaç ve ürünlere ilişkin klinik araştırmalarından sonra ‘eminlilik’ varsa ise  hemen patent başvurusunda bulunulmasını tavsiye ederim.

Patent nasıl alınır ?
Resmi makama başvuru dokümanları, yani buluşun tarifnamesi, istemler, teknik resimler, buluşun özeti gibi, bilgiler verildikten ve resmi ücretini ödedikten sonra başvurunuz başlamış olmaktadır. Ama bu patent sadece başvuru yaptığınz ülkede geçerlidir. Birden fazla ülkeye yapılacak patent başvuruları, Patent İşbirliği Antlaşması kapsamında yapılmaktadır. Koruma alanlarını  ülkelere göre de yayabilirsiniz. Bunun adı  Patent Cooperation Treaty  kısaca ‘ PCT’ olarak adlarılan bu sistemle patentinizin sınırlarını belirleyebilirsiniz. “Benim için hangi piyasa daha önemli” diyerek sıralamanızı bu şekilde yapabilirsiniz. 

   PATENT‘TE ‘FAYDALI MODEL’      
Bir de patentde “ Faydalı Model” olarak adlandırılan bir sistem var !
Evet, bunu almak daha kolaydır. Daha az bürokrasiyle uğraşırsınız. “Faydalı Model” olarak geçen bu uygulamadan faydalanmak için başvuru ve ücretini ödemeniz yeterli olabilmektedir. Koruma süresi 10 yıldır. 

Avrupa ülkeleri genelinde geçen patent başvurusu var mıdır?
Evet. Başvuru ve patent işlemlerini tek bir prosedürle yapmak amacıyla Avrupa Patent Sözleşmesi (EPC) imzalanmıştır. Türkiye de üye ülkeler arasında. Bu sözleşme Avrupa Patent Organizasyon (EPO) tarafından denetlenir ve başvurular Avrupa Patent Ofisinde (EPA) yapılır. Ama patentin hangi üye ülkelerde geçerli olmasını başvurunuzda belirlemeniz gerekiyor. Yani patenti  bir başvuru ile tüm Avrupa ve üye ülkerede otomatik olarak alamazsınız. Fakat yakın zamanda ‘AB-Patent’ dediğimiz bir başvuru ile otomatik olarak tüm Avrupa Birliği ülkelerinde koruma sağlanabilinecektir. Bunun çalışmaları devam etmektedir. Yani EU Patentinin yakında hizmete girmesini bekliyoruz. 

        SAĞLIK MERKEZLERİ 
          
Marka konusunda neler demek istersiniz ?
Sağlık sisteminde kalite çok önemli. Bazı sağlık kurumları sağlık merkezleri yaptıkları örnek, güzel çalışmaların taklit edilmemesi için çalışmalarını korumak zorundadır.  Mesela  bir sağlık firması düşünün. Çalışmaları ve hizmetleri ile göz dolduruyor. Eğer firma markalaşmış ise bir başkası gelip de o firmayı taklit edemez. Öyle ki o firmaya ait logo, isim vb. konularda benzetme dahi yapamaz. Yani o firmayı çağrıştıran bir tanıtım çalışmasına giremez. 

 Marka, patent başvurusunda bulunmak masraflı mı ?
Yapılan çalışmaları düşündüğünüz zaman masrafı devede kulak olur. Bir ürün geliştiriyorsunuz ve bunda emek sarfediyorsunuz. Haliyle bunu koruma altına almanız lazım. Yaksa birileri gelip sizin hazır  ürününüze konar, yaptığınız tüm emekler hizmetler boşa gider. Kaldı ki patent başvurusundaki tüm giderleri vergiden düşmek mümkündür. 

Avrupa‘da çok sayıda Türk sağlık çalışanımız bulunmaktadır. Bunların bir kısmı hekim-hemşire-eczacı olarak görev yapmakta bir kısmı da tıp mühendisliği dediğimiz teknik alanda faaliyet göstermektedir. Patent konusunda  size başvuruda bulunabilirler mi ?
Tabi ki gerek maille gerekse telefonla başvuruda bulunabilirler. Almanya veya Almanya dışında diğer Avrupa ülkelerinde bulunan sağlık çalışanlarımız da beni arayabilirler. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım.  ( 0049 )+176 43 88 79 72 Cep telefonumdan bana direkt ulaşilabilineceği gibi maille de ulaşabilirler. ( ilyas.patent@gmail.com)

  KİTAP YAZAN HEKİMLERİMİZ   
Son sorum Almanya dışı derken, buna Türkiye‘ de dahil mi ?
Evet, Türkiye‘den de gerek sağlık kurumlarımız gerekse hekim arkadaşlar ın patent konusunda her türlü sorularını cevaplamak isterim. 

Eklemek istediğiniz bir konu var mı?
Fikri ve Sinai haklar çok önemli bir konu. Özellikle de sağlık alanında. Ve bunun sınırlarını belirlemek de zor. Mesela bir hekimimizin kitap yazdığını varsayalım. Hekimimiz eser sahibi olarak Telif hakkına sahiptir. Almanya’da telif hakkı tescillenemez. Böylece taklit durumunda ispat problemi yaşamamak için noter veya avukat vasıtasıyla eser sahibin bilgileri ve eserin yaratılış tarihi delil olarak korumaya alınır. Bir konuda emek sarf ediyorsanız onu koruma altına almanız gerekir. Bu da patent, marka veya delilleri emniyete almakla mümkündür.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 30 Haziran 2017, 08:42

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
TİKA'dan Venezuela'ya sağlık atağı Gaziantepliler gecede buluştu Uzun boylulara kötü haber Japonya'da kızamıkçık salgını
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland
Tel : +49 +(0) 177 86 133 52