BÖLÜM: - 
‘ Kas yapayım derken..’

‘ Kas yapayım derken..’

Beslenme uzmanı Nur Çavuşoğlu gençlere seslendi :

Beslenme uzmanı Nur Çavuşoğlu gençleri protein konusunda uyardı:

‘ Takviye proteinlerle sağlığınızı bozmayın’

***
VÜCUT GELİŞTİRMEK  için protein ihtiyacı doğal yoldan karşılanmalı. Bilinçsizce kullanılan tozlar çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.
KİLO PROBLEMİ 
sadece aşırı kilo olarak görülmemeli. Çok zayıf olmak da bir problem. Bunun da tedavi edilmesi gerekmektedir.
ENERJİ İÇECEĞİ 
konusunda  daha duyarlı  olunmalı. Sık tüketildiği zaman obeziteye de neden olmaktadır.
***
Kısaca kendinizi tanıtır mısınız ?
Ben Şeyma Nur Çavuşoğlu. 25 yaşındayım. 2012 yılında Ankara Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi „Beslenme ve Diyetetik“ bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra,  Ankara 29 Mayıs Hastanesinde Çalıştım. 2013 yılında evlenip Zürih`e taşındım ve İsviçre maceram böyle başlamış oldu.

Ankara Hacettepe Mezunusunuz. İsviçre‘de çalışıyorsunuz. Diploma denkleştirme sorunu veya ne gibi sorunlar yaşadınız ?

  YENİ ÜLKE, YENİ İNSANLAR  
 

Öncelikle dilini hiç bilmediğim yepyeni  bir ülke, yeni insanlar derken zor günler geçirmedim diyemem. Gelir gelmez Almanca kursuna gitmeye başladım ve yaklaşık iki sene boyunca yoğun bir Almanca öğrenme dönemi geçirdim. Bunun bir kısmı Zurih’teki dil kurslarında, bir kısmı ise Almanya’da gerçekleşti. Ayrıca diplomamın tanınabilmesi için gerekli işlemleri başlattım. Ancak bu beklediğimden de uzun ve zorlu bir süreçti. Gerekli evrakları toplayıp teslim etmesi, Almanca yeterlilik sınavı vs. derken iki seneyi buldu denklik için onay gelmesi.

     DOĞRU OLANI SEÇMEK   

Beslenme uzmanı gözüyle bakıldığı zaman Avrupa‘daki vatandaşlarımızın beslenmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz ? Genelleme yapıldığı zaman nerelerde eksik veya hatalar var ?

Aslında Türkiye ile kıyaslandığı zaman Avrupa’daki vatandaşlarımızın işi hem daha zor hem daha kolay. Markete girdiğiniz zaman o kadar geniş bir ürün yelpazesiyle karşılaşıyorsunuz ki, en basitinden yumurtanın, unun bile 6-7 çeşidi var. Bir yandan doğru olanı seçmek için iyi araştırmaları gerekiyor, diğer yandan ise besin değeri yüksek kaliteli ürünlere ulaşmak daha kolay. Fakat bu kaliteli ürünlerin farkında olup da değerlendirebilenlerin çok fazla olmadığını gözlemliyorum. Bir de günlük iş yoğunluğundan dolayı ara öğünler ihmal ediliyor. 

     GENÇLERE UYARI            

Avrupalı gençlerin bol miktarda tükettikleri enerji  içecekleri hakkında ne söylemek istersiniz ? Bir de bu soruya ek olarak özellikle gencler  arasında ‘ Vücut geliştirmeye ’ yardımcı bazı takviyeler kullanılmakta. Kullanılan takviyelerin vucuda ne gibi zararları olmaktadır ?

    YÜKSEK KAFEİNE DİKKAT     

Enerji içecekleri, şeker ve kafein içeriği yüksek olan içeceklerdir. Kafeini gün içerisinde çay, kahve, çikolata gibi besinlerden zaten alıyoruz bir de üzerine bu içecekler eklenince yüksek kafein alımı ile karşı karşıya kalıyoruz ki bu durum  kalp hastalığı, diyabet, davranış bozukluklarına neden olabilmektedir. Bununla birlikte içerdiği yüksek kalori miktarı nedeniyle sık tüketildiği takdirde obeziteye de neden olabilmektedir. Vücut geliştirme için kullanılan takviyelere gelince günümüzde maalesef çok yaygın olarak kullanılmakta  Protein tozları. Profesyonel sporla uğraşan kişilerin Protein ihtiyaçlarının arttığı doğru fakat bu protein doğal kaynaklardan alınmalıdır. Bilinçsizce kullanılan bu tozlar böbreklerdeki yükü arttırarak çeşitli böbrek sorunlarına ve gut hastalığına yol açabiliyor.
Ayrıca alınan  fazla protein vücuttan atılırken kemiklerden kalsiyum çekiyor. Bu durum özellikle bayanlarda  kemik erimesine, karaciğer yağlanmasına ve kalp hastalıklarına sebep olabiliyor.

      KİLOSU AZ OLANLAR       

Aşırı kilo denince akla hemen beslenme uzmanı, perhiz gelmekte. Peki kilosu az olup da kilo almak isteyen biri de size başvurabilir mi ?


Tabiî ki başvurabilir. Kilo problemi dediğimiz zaman akla ilk olarak fazla kilolu olmak geliyor ama çok zayıf olmak da aslında bir problem. En uygun tedavi yöntemi doktor ve beslenme uzmanı birlikte bir takım çalışması şeklinde gerçekleştirilmelidir. Biz  Kliniğimizde bunu amaçlıyoruz. Yapılan idrar, hormon ve kan testleri eşliğinde Dr. Cankut Yüksel beyin yakın takibi ile hastaya en uygun beslenme planını çıkararak ideal kilosuna kalıcı bir şekilde ulaşmasını sağlıyoruz.


Son olarak tüm Avrupalı vatandaşlarımızın yeni yılını kutlar sağlıklı bir 2016 yılı dilerim.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 05 Ocak 2016, 21:23

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Beslenme HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Bayramda yüzleri güldü Kovid-19 bulaşmaya devam ediyor “Türkiye’nin	 stratejisi	 Kovid-19	 salgınının seyrini	 değiştirdi“ Uzaktan psikolojik desteğe ilgi
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland