BÖLÜM: - 
‘Başarı, iletişimle bilimi birleştirmededir’

‘Başarı, iletişimle bilimi birleştirmededir’

Meri İstiroti ile‘ Son Söz Doktorların’ı konuştuk.

DOKTORLARIN dünyaya bakış açılarının çok engin olması ve multikültürel olarak geniş perspektiften bakabilen olmaları gerektiğini görüyorum.
ÇOK ONORE bir mesleği farklı bir kültürün içerisinde yapabilmek çok daha meşakkatli bir hayat. Farklı bir ülkede kendini ve mesleğini kabullendirmek çok değerli bir çalışmadır.
HAYATLARININ dışardan göründüğü kadar görkemli olmadığını, çok yorucu  tempoları nedeni ile 365 gün  24 saat boyunca istim üstünde olmanın tadını yaşatmak istedim.

Çok uzun yıllardır sağlık sektöründe yönetici olarak görev aldınız. ‘Son Söz Doktorların’ kitabınında mutfaktan biri olarak neyi paylaşıyorsunuz ?

Doktorlar her gün başka bireylerin hayatları ile ilgili kararlar alıyorlar. Başka yaşamlar üzerinde etkileri var. Kişinin sorunu ile ilgili tanıyı koyuyorlar ve alternatif tedaviler arasından en etkili olanı hastası için seçip uyguluyorlar. Bu yaşantıları içinde her gün hastaları, meslektaşları ve diğer sağlık profesyonelleri ile ilgili traji komik olaylar yaşıyorlar. Bir yandan hayatlarının meşakkatli olduğunu göstermek istedim, gerekse iletişime çok açık olan bu iş kolunda yaşanan ilginç hikayeleri onların ağzından aktarmak istedim. Doktorların hayatlarının dışardan göründüğü  kadar görkemli olmadığını, çok yorucu  tempoları nedeni ile 365 gün  24 saat boyunca  istim üstünde olmanın tadını yaşatmak istedim. 
 
‘Son Söz Doktorların’ ne kadar süreden beri piyasada ? Gelen tepkiler nasıl ?

Çok olumlu… 2010 yılından beri var. Şimdi yeniden basılıyor.

Özellikle Türk toplumunda doktorlara çok farklı bakılmak ta, adeta ‘insan üstü varlıklar’ olarak görülmekte. Mutfaktan biri olarak siz nasıl görüyorsunuz ?

Üstün varlıklar olarak görme bölümü farklılaşıyor. Çok özellikli tedaviler ve cerrahiler uygulayan kişiler olmanın yanı sıra her meslek kolunda olan çekememezlikler, farklı etik değer yargıları olduğunu gözlemliyorum. İletişimin gücünü iyi kullanan hekimleri daha ilerici olduğunu, bilimsel yetkinlik ile birleşince çok başarılı bireyler ortaya çıktığını görüyorum. Doktorların hekimlik dışında farklı özelliklerinin de gelişmesinin önemini algılıyorum. İletişim becerileri, dünya bakış açılarının çok engin olması ve multikültürel olarak daha geniş perspektiften bakabilen olmaları gerektiğini görüyorum.

Kitabınızda yurtdışındaki doktorlarımızla ilgili yazı göremedik. Neden ?

Bir sonrakinde olacak. Öncelikle bir dönemin başarılı ve etkin hekimlerini önceliklendirdim.  

‘Son Söz Doktorların’ da geçen bir bölümü okurlarımızla paylaşır mısınız ?

“Bunca yıllık sağlık işletmeciliği yaşantımda tıbbın matematik gibi değişmez ve net olgulardan oluşmadığını öğrendim. Çok seçenekli tanı ve tedavi yolculuğu sırasında hastaya en doğru tedavi seçeneğini belirlemesi, en etkin tanı ve tedaviyi sunması bekleniyor hekimlerden…Asıl önemli olansa hastanın ve yakınlarının hekimin kendileri için tüm seçenekleri düşündüğünü bilmesi, hekimleriyle doğru ve açık bir iletişimde olabilmeleri ve sürekliliği olan bir diyalogda bulunabilmesi güvenebilmeleridir.”
Kitap bir çok ilginç hikayeyi barındırıyor. 

Yurtdışındaki Türkçe konuşan hekimlere mesajınız var mı ?

Çok onore bir mesleği farklı bir kültürün içerisinde yapabilmek çok daha meşakkatli bir hayat. Farklı bir ülkede kendini ve mesleğini kabullendirmek çok değerli bir çalışmadır. Bir yandan mesleki olarak başarılı olmak zorundalar, öte yandan bir Türk hekim olarak anılacakları bir ortamda milli olarak da temsil ettikleri bir kimlik var. Bu konuda başarılar diliyorum.

Yurtdışından okurlarımız, doktorlarımız kitabınızı almak isteseler ne yapmaları lazım ?

Direkt meri.istiroti@livhospital.com.tr’ye yazmaları yeterlidir.

Röportaj ve bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
Ben de teşekkür ederim.

***
MERİ İSTİROTİ
24 yılı aşkın süredir sağlık sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Meri İstiroti, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesinde Sağlık Hizmetleri Yönetiminde master yaptı.  Yaşlılara yönelik bir yaşam merkezi olarak kurulan ve rehabilitasyon hastanesi bulunan Bayındır Holding’e bağlı Yaşamkent’in açılışını ve genel müdürlüğünü yapmıştır. 1999-2010 yılları arasında Acıbadem Sağlık Grubu’nda görev alan Meri İstiroti, Livhospital’da Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. TÜSİAD tıp turizmi alt çalışma grubunda da 2007- Aralık 2009 tarihine kadar görev alan Meri İstiroti, Sivil Toplum Kuruluşlarından DEİK Sağlık Komitesinin başkanlığı  görevinde de bulundu.
Birikimlerini “30 Yaşa Mektuplar” ve “ Son Söz Doktorların” isimli kitapta toplayan yazarın“ 30 Yaşa Mektuplar’ kitabına ise gelecek sayımızda yer vereceğiz. Editör Avrupa Sağlık    Tarih 13 Eylül 2014, 15:04

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almanya’da ilk kez Afrika domuz vebasına rastlandı Hell, aber keinesfalls harmlos TİKA'dan otizmli çocuklara eğitim merkezi desteği Avustralya’da 5 doktor kayboldu
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland