BÖLÜM: - 
‘Sağlıkta önemli bir aktörüz’

‘Sağlıkta önemli bir aktörüz’

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Nihat Tosun ile sağlığı konuştuk.

İstanbul Beylikdüzü’de düzenlenecek EMITT 2014’le Türkiye bir kez daha dünya sağlık ve turizm sektörüne ev sahipliği yapacak. Dünya sağlık turizminde yıldızı hızla büyüyen Türkiye coğrafi olarak bölgede önemli bir sağlık merkezi haline gelmektedir. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Nihat Tosun’la son gelişmeleri ve EMITT 2014 hakkında görüş ve düşüncelerini sorduk. Prof.Dr. Tosun, Türkiye’nin sağlık turizminde önemli sorumlulukları da olduğunu söyledi. 
   
_ ERGÜN GÜVENÇ | EMITT Sağlık Turizmi Danışmanı _


TÜYAP Fuar merkezinde 18.si düzenlenecek olan EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Fuarı’na Sağlık Turizmi Sektörü büyük bir salon ile katılıyor olacak. Bu katılıma vesile olan ana dinamikler nelerdir?

Turizm Sektöründe olduğu gibi Sağlık sektörümüz de ürün ve hizmetlerini uluslararası bir platformda dünyaya tanıtacağı çok önemli ve etkin bir mecraya daha kavuşuyor. Biz de böylesi önemli bir ortamda Sağlık Bakanlığı olarak ziyaretçilerimize kendi standımızda faaliyetlerimizi ve vizyonumuzu aktaracağız. Katılımımızın hem turizm ile sağlık sektörleri ve ilgili bakanlıklar arasındaki, hem de özel sektör–kamu arasındaki iş birliği için güzel bir örnek teşkil edeceği kanaatindeyim.

10 YILDA ÖNEMLİ YOL KAT ETTİK

Sağlık ve Turizm sektörleri bundan böyle nasıl bir etkileşim ve iş birliği içinde olacaklar?

Biz çok büyük sağlık endüstrisine sahip güçlü bir ülkeyiz. Bin beşyüz civarındaki hastanemizde yılda 4,5 milyon cerrahi işlem yapıyoruz. 84 bin nitelikli yatağı olan ve yılda 500 bin civarı yabancı hastayı tedavi eden, 5’i uçak 14’ü helikopter olmak üzere toplam yaklaşık 3.500 ambulanslık filosuyla en üst düzeyde acil hizmetini kesintisiz sunan, bulunduğu coğrafyanın sağlık tedarikçisi konumunda önemli bir aktörüz.
Sağlıkta dönüşüm programımızın başarısı, ülkemizi bulunduğu coğrafyada sağlık alanında referans merkezi hali ne getirdi. Belki bu nedenle tüm dünyada, başarıyla gerçekleştirdiğimiz 6. yüz nakli ve yıllık 4 binden fazla karaciğer ve böbrek nakli gibi güçlü parametrelerle anılıyoruz. Özel sektörümüz son on yılda bu alanda çok kıymetli başarılar sergiledi. Bakanlığımız da şehir hastanesi projelerimizin artarda devreye girmesiyle 2017 itibariyle bu alandaki etkinliğini ciddi ölçüde arttıracaktır.

20 ÜLKENİN SAĞLIK MERKEZİ
Şu anda elliye yakın JCI tarafından akredite edilmiş sağlık kuruluşuyla ve ülke çapında 700 bin sağlık personeliyle özellikle yaz aylarında çevremizdeki yirmi civarı ülkenin sağlık merkezi konumundayız. Yaz aylarını özellikle vurguluyorum. Keza, ülkemiz dünyanın en büyük altıncı turizm ülkesi konumundadır. İlk beş ülke içinde üç Avrupa ülkesi olduğunu biliyoruz. Tarihi zenginlik, doğal güzellik ve tesisleşme yönünden bu ülkelerden hiçbir eksiğimiz olmadığından yola çıkarak turizme sağlık hizmetleriyle çeşitlilik sağlamak konusunda bir misyonumuz var. Bu noktada Turizm Bakanlığımız ile müşterek hareket ediyoruz.

DIŞ PAZARLAMA ÇOK ÖNEMLİ
Sağlık hizmetlerinde sergilediğimiz başarıları dış pazarlarda tanıtma ve pazarlama operasyonlarında şüphesiz ki en büyük yardımcımız Kültür ve Turizm Bakanlığımızdır. Çünkü bu güzide kurumumuzun dış pazarlarda 50 yılı aşkın deneyimi, personel ve altyapı gücü, örgütlenmesi ve yaygın hizmet ağı mevcuttur. Sağlık Turizminde kişi başı ortalama döviz girdisi normal turizme kıyasla on kat civarı fazla olduğundan, sayıca az olsa da verimlilik anlamında çok yüksek bir gruptan bahsetmiş olduğumuz ve bunun da ötesinde ülkemiz adına stratejik önemi haiz olduğu için konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığımız da sahiplenmektedir.

FUARLARDA YER ALMALIYIZ

Bu yıl itibari ile gerek uluslararası fuarlarda ve kongrelerde, gerekse merkezi planlamalarda daha sık birlikte hareket edeceğiz. Amacımız güçlü tanıtım ve neticesinde uluslararası arenada markalaşmadır.
Yine sağlık amaçlı seyahatlerin bileşenlerinden olan ulaşım ve konaklama hizmetleri de turizm sektörü tarafından sunulmaktadır. Burada da işbirliğimiz kaçınılmazdır.
Ayrıca, tatil amaçlı ülkemize gelen turistlerin de doğal olarak sağlık sorunları olabiliyor. Bu noktada sağlık turizminin yanında, her iki Bakanlığıda yakinen ilgilendiren “Turist Sağlığı” sektörü de söz konusu. Ülkemize gelen 35 milyon insanın ülkemizde kalış süreleri içinde ihtiyaç duyacakları acil sağlık hizmetleri yıllık yaklaşık 400 bin hastalık bir talep oluştururken, aynı zamanda her iki Bakanlığa da çok büyük sorumluluklar yüklemektedir.

MEMNİNİYET ÖNEMLİDİR
Bu konuda sağlıklı ve disiplinli bir işleyiş için yakın işbirliği sergiliyoruz. Keza, söz konusu turistler aldıkları sağlık hizmetlerinin kalitesi ve bunun için ödedikleri ücretler hususlarında memnun kaldıkları ölçüde bizim fahri sağlık turizmi elçilerimiz olacaklardır.

Sonuç olarak insanlar yaşadıkça ve yaşlandıkça büyüyecek olan bu dev sektör, en fazla Sağlık ve Turizm Bakanlıklarının, ayrıca Dışişleri ve Ekonomi Bakanlıklarının, ilgili sektörlerin, genelinde de kamu – özel sektör işbirliğinin sayesinde Türk ekonomisinin istikbalinde çok önemli bir rol oynayacaktır.

Bu kadar bakanlığı ilgilendiren bir konu söz konusu olduğuna göre, Bakanlığınızca koordinasyonu sağlayacak bir yapı düşünülüyor mu, bu ve genel sağlık turizmi konularında bakanlığınızda ne tür çalışmalar yürütülüyor? Sektörün büyüklüğü ile ilgili bazı rakamlar verebilir misiniz?

HEDEF 152.5 MİLYAR DOLAR

Sorunuzun cevabında sondan başa doğru gidecek olursak şunu söyleyebilirm ki; 2012 sonunda 152,5 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen ihracatımız içinde yer alan ulusal yabancı hasta gelirimizin 2.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu tahmin ediyoruz. Onuncu kalkınma planımızda 2018 hedefimizi 5,6 milyar ABD Doları olarak belirledik.

Bakanlığımız sağlık turizminde düzenleyici ve denetleyici konumu sebebi ile mevzuatların hazırlanması başta olmak üzere sektörü ilgilendiren tüm faaliyetlerde aktif olarak yer almaktadır.
Hedeflerimizin yüksek oluşu nedeni ile uluslararası pazarlama ve tanıtma faaliyetleri içinde daha aktif olma cabamız mevcuttur. Ülkemizi çevreleyen yaklaşık 1,2 milyar nüfuslu Avrupa, Rusya – BDT, Kafkasya, Ortadoğu-Kuzey Afrika coğrafyasında bu alanda tam başarı hedefliyoruz. Öte taraftan, konunun yabancı hastalar, cari fazlası olan işlemler ve geriatrik grup gibi farklı unsurları ilgilendiriyor olmasından ötürü Kültür ve Turizm, Ekonomi, Kalkınma, Dışişleri, Avrupa Birliği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi birçok bakanlığımız ile müşterek projelendirmeler ile yürümeye devam edeceğiz. Verilen hizmetin niteliği gereği, ana sorumluluk ve koordinasyonun Sağlık Bakanlığında olduğu büyük bir çalışma alanı söz konusudur. Yeri gelmişken, bahsi geçen tüm paydaş bakanlıklarımıza da şükranlarımızı sunuyorum, çünkü ihtiyaç duyduğumuz anlarda desteklerini esirgemiyorlar.

Teşekkür ediyor, Bakanlığımız ve şahsım adına EMITT organizasyonumuzda başarılarınızın devamını diliyorum. Editör Avrupa Sağlık    Tarih 13 Eylül 2014, 14:17

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Röportaj HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almanya’da ilk kez Afrika domuz vebasına rastlandı Hell, aber keinesfalls harmlos TİKA'dan otizmli çocuklara eğitim merkezi desteği Avustralya’da 5 doktor kayboldu
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland