BÖLÜM: - 
GDO'lu ürün yersek ne olur?

GDO'lu ürün yersek ne olur?

Beslenme Uzmanı Atilla Zengin günümüzün en önemli gündem maddelerinden biri olan GDO'lu besinler konusunu işledi.

İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, bakteriler,tüm canlıların genleri vardır. Hayvanların da genetik değişime uğratılması  mümkündür. Bilim adamları, balık, sığır ve domuzun genetik değişimini araştırıyorlar. Bu güne dek genetik değişime uğramış balık daha soframıza gelmemiştir.

On yıllarda dünya genelinde  sıkça konuşulup tartışılan, ancak tüketicinin gereken ilgi ve önemi gösteremediği genetik değişime uğramış ürünlerin yetiştirilmesi ve tüketilmesi sadece sağlığımızı olumsuz yönde etkilemiyor, gelecek kuşaklar içinde sağlık ve genetik hastalıklar açısında oldukça olumsuz  sonuçları beraberinde getirme riski vardır.

Türkiye’de de kendisinden yoğun bir şeklilde bahsettiren GDO΄lar- Gene­tik Deği­şi­me Uğra­mış Orga­niz­ma­lar – gerçekten tüketici tarafandan yeterince anlaşılmış mıdır? Besin ürünlerinin genetik değişime uğraması ne anlama gelmektedir ?  Genetik Değişime Uğramış Ürünler (­GDO) ­nedir?

Genetik değişim, bir canlının   —bitkiler, hayvanlar ve mikroorganizmalar - gen diziliminin değiştirilmesi veya kendi doğasında bulunmayan farklı bir karekter kazandırması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “Genetiği Değiştirimiş Organizmalar”, denir. 

Örneğin genetik değişime uğramış olan bir besin ürünü olan domates.  Domatesin uzun süre taze ve gevrek kalmasını sağlar. Diğer bir önrnek vermek gerekirse, Mısır. Mısır, öyle bir değişime uğrayabilir ki belli bir bitki koruma ilacı hiç etkisini göstermemektedir.

Hayvanların da genetik değişime uğratılması mümkündür. Bilim insanları, balık, sığır ve domuzun genetik değişimini araştırıyorlar. Ancak bu güne dek genetik değişime uğramış balık daha soframıza gelmemiştir. Insanlar, hayvanlar, bitkiler, bakteriler, kısacası tüm canlıların genleri vardır. Genlerimiz özelliklerimizi belirler.


­Peki  hangi  besin maddelerini genetik değişim  ile üretilebilir?

Kolza yağı (Rapsöl), Mısır, Pirinç ve domates genetik değişime uğramış ürünlerden bazıları. Gelecekte saydığım besin ürünleri de eklenecektir. Zaten dünya çapında bilim insanları genetik değişime uğramış değişik yabani türlerden geliştirilmiş bitkiler için çalışıyorlar.  Ancak şunu hemen belirtmekte yarar vardır. Elbete tüketiğimiz tüm kolza yağı, mısır, piriç ve domatesler genetik değişim ile üretilmiş ürünler değildir. Ayrıca, genetik değişim ile yetiştirilen bitkiler belirli ülkelerde yatiştirme izni verilebilir ve dünyanın değişik bölgelerinde genetik değişim ile üretilen ürünler bulunur. Avrupa΄da örneğin genetik değişim ile üretilen pirinç ve domatesin üretimi veya satışı yasaktır. 

Bu yiyecekleri tüketsek ne olur ?

­Hemen belirtelimki, bu sorunun cevabını  kesin olarak bilemiyoruz. Ancak, bazı önemli noktaları  göz önünde bulundurmak durumundayız. Tüketicinin sürekli genetik değişime uğramış besin ürünleri ile ilgili belirsizlik insanları hem bıktırmış, hem de besin ürünlerine karşı bir güvensiz doğmuştur. Bu nedenle  AB ülkelerinde, bir gıda maddesi eğer genetik değişikliğe uğramış ise, bu durum pakette mutlaka belirtilir.  AB´de insanlar genetik değişime uğramış yiyecekleri  seçip seçmeme konusunda özgürler.  Ancak,  Amerika’da gıda maddele­rin genetik değişime uğrayıp uğramadığını paketlerde veya paketlere yapıştırılan etiketlerde bulmak mümkün değildir.  Editör Avrupa Sağlık    Tarih 12 Eylül 2014, 20:10

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Sağlıklı Beslenme HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almanya’da ilk kez Afrika domuz vebasına rastlandı Hell, aber keinesfalls harmlos TİKA'dan otizmli çocuklara eğitim merkezi desteği Avustralya’da 5 doktor kayboldu
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland