ANASAYFA HAKKIMIZDA DERGİ ARŞİVİ NERELERDE SATILIYOR? IMPRESSUM-İLETİŞİM DEUTSCH

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Click for Frankfurt, Almanya Forecast

TÜRKİYE'DE HAVA

Beş günlük tahmin için grafiklerin üzerine tıklayın.

İSTANBUL TÜM BEBEK: Sperm sayısı sıfır olan hastalar da çocuk sahibi olabilir

İSTANBUL TÜM BEBEK: Sperm sayısı sıfır olan hastalar da çocuk sahibi olabilir

Tarih 30 Haziran 2011, 15:15 Editör Avrupa Sağlık

Azospermik hastalar yukarıdaki değerlendirmelerin ışığında tıkanıklık düşünülüyorsa iğne ile çekme yöntemi uygulayarak sperm elde edilebilir. Bunlarda % 100 oranında sperm bulunabilir. Tıkanıklık dışı azospermilerde Mikro TESE ( mikroskop altında yumurtalardan sperm araştırılması ) yapılmalıdır.

Sperm sayısı sıfır olan hastalar da çocuk sahibi olabilir

Op Dr. Osman Ceylan
İstanbul Tüpbebek Merkezi
Üroloji doktoru

Üreme çağındaki çiftlerin % 15 – 20 ‘si gebeliği sağlamada zorluklarla karşılaşabilirler. ( 1 yıllık evlilik süresince düzenli beraberlik sonucunda % 85 ‘i normal yollarla gebe kalabilmektedirler.) Burada sorunun yaklaşık % 50 ‘si erkeğe ait sebeplerdir. 1992 ‘de tüpbebek tekniğinin uygulamaya girmesiyle erkekteki sebebe yönelik tetkik ve tedaviler göz ardı edilmeye başlanmıştır. Kanıta dayalı adroloji (erkek üreme sistemini inceleyen bilim dalı) ,çiftlerin çocuk sahibi olamamasından kaynaklanan büyük stresten kurtulmasına olanak sağlayacaktır.
    Çocuğu olmayan çiftlerin birlikte değerlendirilmeye alınması;  özellikle 7 yılı aşan evlilik süresinde çocuk sahibi olmamışlarsa, doğal gebelik şansı çok azalmaktadır.
    Erkekte değerlendirme anne karnına düşmeden önce sorgulamaya başlayıp ,  gebelik , çocukluk, ergenlik başlaması, ergenlik ve genç erişkin, erişkin dönem ,reprodüktif ( üreme+ cinsel fonksiyonlar ) sorunlar sorgulanıp değerlendirmeye alınmalıdır.
Ardından hastanın muayenesi yapılmalı ve en az 15 – 20 gün arayla 2 defa spermiogram yapılmalıdır. Spermiogram da ortalama 2 ml hacimli, 20 milyon / ml sayı , % 50 hareket , % 14’ den fazla ve morfoloji düzgün olmalıdır. Beş milyon / ml altında sperm sayısı olan hastalarda hormon analizleri ve karyotip + Y kromozomundaki mikrodelesyonlar (genetik testler)araştırılmalıdır.
   Azospermik (örneklerde canlı ya da cansız hücre olmaması ) hastalarda bir adım daha ileri giderek tıkanıklık ( obstrüksiyon ) ya da üretimin olmaması yada aksaması ayırt edilmeye çalışılmalıdır.
   Azospermik hastalar yukarıdaki değerlendirmelerin ışığında tıkanıklık düşünülüyorsa iğne ile çekme yöntemi uygulayarak sperm elde edilebilir. Bunlarda % 100 oranında sperm bulunabilir. Tıkanıklık dışı  azospermilerde Mikro TESE ( mikroskop altında yumurtalardan sperm araştırılması ) yapılmalıdır. Hasta tam uyutulup ya da bölgesel anestezi ile mikroskop altında ameliyathane ortamında işlem gerçekleştirilir.  Mikro TESE ‘ de ortalama yarıdan fazla hastada sperm bulmaktayız. Bulunan hücreler ya hemen tüpbebek için kullanılmakta ya da fazla olanlar dondurulup gelecekte kullanılması için saklanmaktadır.
   Gebelik başarısı olarak; spermin donmuş veya taze olması ile hastanın verdiği örnek veya Mikro TESE ile elde edilen spermlerin kullanılması arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. Yani sperm sayıları sıfır olan hastaların yarısı bu işlemle çocuk sahibi olabilmekteler.


Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

HASTANELERDEN

MEDİPOL HASTANESİ: Aşırı terleme hayatınızı ele geçirmesin

MEDİPOL HASTANESİ: Aşırı terleme hayatınızı ele geçirmesin Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sorunlardan biri de aşırı terleme. Önlenebilir bir durum olan aşırı terlemenin y...

İZMİR ŞİFA HASTANESİ: Şifa'dan sağlık üniversitesi

İZMİR ŞİFA HASTANESİ: Şifa'dan sağlık üniversitesi Türkiye'nin ilk vakıf hastanelerinden olan Şifa, ülkenin ilk tematik üniversitesini de sağlık alanında kurdu. Ş...

EDİTÖR'DEN

  Prof. Dr. med. Ali Erdoğan

Tatilinizin keyfini çıkarın
Tatilinizin keyfini çıkarın

Diğer yazılar...

KONUK YAZARLAR

Tatil ve sağlık sigortası28 Mart 2014

ANKET

Ne kadar sıklıkla doktora gidiyorsunuz ?
Tüm Anketler

TERMAL KAPLICALAR


Burada yayımlanan haber ve bilgiler tedavi amaçlı kullanılmaz. Sadece genel bilgi amaçlıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi