BÖLÜM: - 
NPZR’den iki önemli anket

NPZR’den iki önemli anket

München’de çalışmalarını yürüten NPZR (Neuro-Psychiatrisches Zentrum Riem) Avrupa’da yaşayan Türkleri yakından ilgilendiren iki anket düzenledi. Toplam 3-5 dakikada biten ankette‘ Korona Virüsü ve Karantina Sürecinin Almanya'daki Türk Göçmenlerin Psikolojik Durumları Üzerindeki Etkisi’ ve ‘ Almanya'daki Türk Göçmenlerin İş, Eğitim ve Sağlık Sektörlerine Yönelik Ayrımcılık Algısı’ konuları ele alınmakta.


     NPZR (Neuro-Psychiatrisches Zentrum Riem)’ın anketle ilgili açıklaması şu şekilde :
   Almanya'da ilk tespit edilen COVID-19 vakasının 27 Ocak 2020 tarihinde Bavyera eyaletinde görüldüğünün doğrulanmasından sonra, ülkenin genelinde insanlarda bir panik ve endişe havasının olacağı bizler tarafından da beklenen bir durumdu. Nitekim virüsün görüldüğü ilk günden yaz dönemine kadar geçen sürede de korona kaynaklı stres ve depresyon şikayetleri sağlık merkezlerimiz NPZR (Neuro-Psychiatrisches Zentrum Riem) de artış gösterdi. Tatile gidenlerin dönmesiyle ve insanların kısıtlamalara eskisi gibi uymamaları sonucunda günlük korona vakaları  tekrar artmaya başlamıştır. Tüm bunların neticesinde insanların kaygı ve korkuların da bir yükselme olmuştur.
     Bunun yanı sıra Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yapılan araştırmaların sonuçlarına göre bu salgın sürecinden en çok etkilenen kesim bu ülkelerde yaşayan göçmenler oldu. Almanya’da da vakalardaki toplu artışın en çok gözlemlendiği kesim yine göçmenler olmuştur. Göçmenlerin toplumun diğer kesimlerine göre neden daha çok etkilendiğini araştırdığımızda görmekteyiz ki göçmenler en çok sosyo-ekonomik durumlarının zayıflığından, yaşadıkları ülkelere henüz entegre olamadıklarından ve sağlık sistemine erişemediklerinden şikayet etmekteler. İşte bu sebeple bizler NPZR  olarak Münih’teki iki kliniğimizde bizlere salgın sürecinin başladığı ilk günden günümüze kadar gelen Türk göçmenlerin gerek ruh sağlıklarını görmek gerekse bu süreci nasıl yaşadıklarını analiz etme adına Korona Virüsü ve Karantina Sürecinin Türk Göçmenlerin Psikolojik Durumları Üzerindeki Etkisi adında bir çalışma yapmaya karar verdik. Grup terapileri ve bire bir terapilerde verdiğimiz psikolojik desteğin yanı sıra, hastalarımızın görüşlerini de öğrenip, değerlendirme adına yaptığımız bu çalışmada gösterilen ilgi ve destek için herkese teşekkür ederiz.
   Amerika’da George Floyd adlı siyahi vatandaşın polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından tekrar gündeme gelen ırkçılık ve ayrımcılık tartışmalarının ardından Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte de kendi öz eleştirilerini yapmışlardı. Rutte ayrımcılık Hollanda’da sistematik bir sorun derken Merkel ırkçılık geçmişten günümüze var olan bir problemdir bu  yüzden önce kendi evimizin önünü süpürmeliyiz diye açıklamalarda bulundu. Bizler NPZR Ekibi olarak ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kalan göçmenlerin daha fazla depreson, stres ve farklı psikolojik şikayetlerle bizlere geldiklerini bu vesileyle bir kez daha dile getirmek istedik. Sağlık merkezimizin kurucu başhekimi Dr. Elif  Duygu Cındık, gerek haber kanallarına verdiği röportajlarla, gerek çeşitli söyleşilerde bu meseleye dair önemli değerlendirmelerde bulunmuş ve bu şikayetlerle bize gelen bir çok göçmene de yardımcı olmuştur. Bizler de NPZR olarak bu bilgiler ışığında Almanya'daki Türk Göçmenlerin İş, Eğitim ve Sağlık Sektörlerine Yönelik Ayrımcılık Algısı adında bir çalışma daha yapmak isteyip buradaki Türk göçmenlerin görüşlerini öğrenmek istedik
Bu iki çalışmamızın da yegane amacı Almanya’daki Türk göçmenlerin seslerini kamuya duyurmak, onlara her türlü desteğimizi sunmaktır. Araştırmalarımızın sonucunu uluslararası kongre ve makalelelerde yayınlacayacağımız gibi Almanya’daki çeşitli yerel haber kanalları aracılığıyla da sizlerle paylaşacağız.
  Her iki araştırmamızda çok değerli görüşlerinizi bizimle paylaşarak bu çalışmayı gerçekleştirmemiz konusunda bizlere destek olan/olacak sizlere teşekkür ederiz.”
İlgilenenler  NPZR  ile irtibata geçebilirler. 
1) 
İl
 Editör Avrupa Sağlık    Tarih 18 Ekim 2020, 01:22

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Avustralya bakımevlerinde taviz skandalı ABD'li Eli Lilly  Kovid-19 deneylerini durdurdu “Başarı, kişinin kendini geliştirmesi ile mümkündür !” Yağmur’a ‘yaşam iliği’ Almanya’dan
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland