BÖLÜM: - 
NTM ve DTI’den uzun vadeli artak çalışma

NTM ve DTI’den uzun vadeli artak çalışma

National Theater Mannheim (Mannheim Ulusal Tiyatrosu) ve Deutsch-Türkisches Institut (Alman-Türk Enstitüsü) ortaklaşa gerçekleştirecekleri projeler ile şehre yeni göç eden öğrencilerin “dil eğimine” ve Mannheim'da “60 yıllık misafir Türk işçiler” konusuna odaklanıyor. İş birliğinin başlangıç noktası ve ilham kaynağı ise, 2018 yılında NTM'de prömiyeri yapılan ve en son Türkçe alt yazılı sahnelenen İSTANBUL oyunu.

Nationaltheater Mannheim ve Alman-Türk İş ve Eğitim Enstitüsü e.V. (DTI) yapacakları ortaklık ile, göç ve mülteci deneyimi olan ve bu şehre yeni göç etmiş öğrencilerin dil, sosyal ve kültürel alanlarda desteklenmelerine yönelik projelere odaklanan, uzun vadeli bir iş birliği üzerinde anlaşacaklar.

Bu iş birliği kapsamında öncelik ise, 2020/21 öğretim yılında Justus von Liebig Okulu'dan, toplamda beş hazırlık ve oryantasyon sınıfından oluşan ve Almanca bilgisi olmayan öğrencileri dil, iletişim, meslek ve demokratik eğitim alanlarında desteklenmektedir. “NTM Drama Topluluğu Üyeleriyle (Schauspielensembles) gerçekleştirilecek olan Workshop’lar ile öğrenciler, dilin ötesinde iletişim kurmanın bir çok yolu olduğunu da öğrenecekler.

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren NTM Drama yönetmeni Christian Holtzhauer “ Bu atölye çalışmaları, onların özgüvenlerini güçlendirecek ve NTM'de olası bir staj ve çıraklığa giden yolda onlara yol gösterici olacak’’ dedi. “ Kelimeler olmadan iletişim’’ projesi, NTM tarafından gerçekleştirilecek Workshop’lar ile öğrencilerin iş görüşmeleri gibi zorlu durumlarda, yüz ifadesi, jest- mimik ve beden dili gibi sözsüz iletişim alanında, pratik alıştırmalar yoluyla, öz güvenlerinin güçlendirmeyi amaçlıyor.

DTI Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu  Mustafa Baklan yeptığı konuşmada  projenin önemini kişisel deneyimleriyle de doğrularken, : “İkinci nesil göçmen aileden gelen biri olarak, Alman diline hakim olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorum. “ Sözsüz iletişim’’ atölye çalışmaları bu bağlamda iletişim becerilerini güçlendirecek ve dile hakim olmayı destekleyen son derece dikkat çekici bir proje. Her ikisi de, çeşitlilik içinde iyi bir yaşam sürmek için son derece önemli.  Önümüzdeki  yıl Türk 'misafir işçi'  işe alım sözleşmesinin 60. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında bu konunun ne kadar önemli olduğuna bir kez daha dikkat çekmeyi  istiyorum’’dedi.

 DTI Genel Müdürü ve Proje Direktörü Prof. Dr. Franz Egle, yabancı dil öğrenme eğitimlerinde, dijital ve analog dil ve iletişim araçlarının, ilk kez, kombine olarak birlikte kullanılmasın, Mannheim’a yeni göç  etmiş çok sayıda öğrenci için, çalışma hayatında ve eğitim sisteminde yollarını daha hızlı ve etkili bir şekilde bulmaları için büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

 NTM ve DTI, misafir işci sözleşmenin 60. yılını kutlamaya hazırlanıyor. NTM ve DTI, bu yıl, diğer projelere ek olarak, Türkiye'den Almanya'ya işçi gönderilmesine ilişkin iki ülke arasında imzalanan sözleşmenin 60. yılında(“30 Ekim 1961 İşe Alım Anlaşması”) yapacağı etkinliklere hazırlanıyor. Bugün, Türk göçmen geçmişine sahip insanlar, Almanya'daki en büyük etnik azınlıklardan birini ve Mannheim'daki en büyük topluluğu oluşturuyor.

 Editör Avrupa Sağlık    Tarih 14 Ekim 2020, 17:51

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Avustralya bakımevlerinde taviz skandalı ABD'li Eli Lilly  Kovid-19 deneylerini durdurdu “Başarı, kişinin kendini geliştirmesi ile mümkündür !” Yağmur’a ‘yaşam iliği’ Almanya’dan
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland