“En büyük pandemi obezite”

“En büyük pandemi obezite”

Dr.med.Fevzi CEBE Avrupa’da Başarıya Koşan Doktorlarımız’ın bu sayıdaki konuğu Dr. med.Fevzi Cebe oldu.Gerek okul, gerekse meslek hayatı başarılarla dolu olan doktorumuz 27 Haziran 1971’de Almanya’nın Brühl şehrinde dünyaya geldi. Gymnasium’u Köln’e yakın Hürth’de 878 puan, yani 0,7 ile rekor bir düzeyde bitiren Cebe, okuldaki not ortalamasından dolayı Almanya’nın 1% en üstün zeka olarak kabul edilen akademisyenlerin alındığı bursiyer vakfına (Studienstiftung des deutschen Volkes) alındı. Çok ilginçtir ki Dr.Cebe’nin vakıf giriş mülakatına katılanlar arasında Weizsäcker’nin hanımı biyoloji profesörü Marianne von Weizsäcker de yer aldı. Cebe’nin üniversite hayatı da başarıyla dolu. Çok kısa zamanda bütün dersleri tamamlayıp pekiyi düzeyinde devlet imtihanlarını (Physikum ve Staatsexamen) tamamladı. Sözü fazla uzatmadan hocamıza bırakalım;Hocam ilk sorumuz: Neden hekimliği tercih ettiniz ? Tercihinizde en çok ne etken oldu ?
Hekim olmayı çocukluğumdan beri isterken bu kararımda hastalıklar karşısında çaresizlikleri önceleri tatile gittiğimizde Türkiye’de görmem de etkili olmuştur.

BAŞARIMDA ‘PROF. TROIDL’ ETKİSİ

Üzerimde etki bırakan bir başka kişi de çocuk doktorum Dr.Wellmann. Dr.Wellmann benimle konuştuğu bir kaç Türkçe cümle ile çocukluk yıllarımın yıldızıydı. Dr.Wellmann’ın babacan tavırları hekim olmamda çok etken olmuştur. Sonraki üniversite yıllarımda geçtiğimiz ocak ayının 31’inde hakka yürüyen Prof. Troidl de örnek aldığım yegane Hekimdir. Saygıyla anıyorum.

  “YENİDEN  DÜNYAYA GELSEM...”                 
 
Peki gençlere hekimilği tavsiye eder misiniz  ?
Doktorluğu her gencimize tavsiye ederim tabii. Tekrar yeniden dünyaya gelsem yine de doktor olmak isterim. Ama illa çocuğum doktor olsun diyenlerden değilim. Nitekim kızım tıp okurken, oğlumda uluslararası işletmeyi tercih etti.

“GÜÇ KAYNAĞIM YARATANDIR ”                    

Gerek okul hayatında, gerekse meslek hayatınız başarıyla dolu. Hiç mi zorlukla karşılaşmadınız ? Çaresiz kaldığınız zaman ne yaptınız ?
Çaresiz kalmanın ne olduğunu çok iyi bilirim. Bilhassa kendi kanser rahatsızlığımı yaşadığım yıllarda bunu bilfiil yaşadım. Allah’a sığındım, inancımı asla kaybetmedim. Yaratanın rıza kapısı benim her daim güç kaynağım olmuştur. Bir de azim tabiiki ve disiplin gerekiyor.

Sağlıklı bedene sahip olmak için ne yapmalı?
Sağlıklı bedenin temel prensibi ölçülü yemektir, doymadan sofradan kalkmaktır. Spor da hayat boyunca arkadaşım olmuştur. Sağlıklı bir bedene sahip olmak için spor  olmazsa olmazlardandır.

  “ENDER YAŞANAN OLAY”      

Hocam müsadenizle biraz da başarılarınıza yönelik sorsam doktora çalışmanızı kanser üzerine yapmıştınız...

Evet, doktora çalışmamı kanser araştırma bölümünde (Lenfoma) Immuntoxin ilacı üzerinde yüksek başarıyla bitirdim.

Ne garip ki yıllar sonra doktora çalışmamda yan etkilerini araştırdığım Immuntoxin derivatı olan bu ilaç türü (Rituximab) kendimin yakalandığım lenfoma hastalığımda bende - hamd olsun - başarıyla 2002 de kullanıldı. Bu dünya literatüründe pek ender bir olaydır.

     “NOBEL SEMBOLİKTİR”       

Pratik stajınızı nerede yaptınız ?
Tıp fakültesinin son senesinde dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi’ne giderek orada pratik stajımı yine başarılı notlarla (clerkships with honor) 

Günün birinde Nobel Tıp ödülü bir Türk bilim insanına verilir mi ?
Nobel ödülü bana göre semboliktir ama dünyaca en ünlü ödüldür. Covid19 pandemisine karşı aşı bulanlar bu istikamette bana göre ödülü hak ederler - hangi milletten olursa olsun. Türk hekimlerin bu hususta başarılı olacağı düşüncesi bile gönlümüzde milletçe bir onurdur - gurur ve kibirden uzak, sadece insanlığa hizmet noktasında. 

EFE BANDAJI İLE ZAYIFLAMA 

Biraz da “ Efe Bandajı ” ile ilgili konuşsak. Nedir Efe Bandajı ?
İnsanlığı tehtid eden en büyük pandemi obezite ve kilo fazlalığıdır. Yüksek derecede obezite ve yan hastalıklarıyla beraber mide küçültme ve mide bypass ameliyatlarıyla tedavi edilirken konservatif yani ameliyatsız tedavi yöntemleri bugüne kadar başarısız olmuştur. Karın bölgesinde sadece mide ve Colon da gaz vardır. EFE-Bandajı tam bu noktada mide gazını hedef alarak mideyi ameliyatsız küçültür. İştah kesildiği gibi tokluk hissi de daha uzun kalır. Yediğimiz miktarları ve buna istinaden kalori miktarları EFE ile kolayca azalır.
Ne demiş Arif: “Az yiyirem hekime işim düşmez, düz gidirem hakime yolum düşmez”.

İşte EFE insanların daha az yemesini sağlayan, CE sertifikasyonu olan dünyada tek medikal yardım cihazıdır (Medizinisches Hilfsmittel der Klasse 1).

Son sorum; Korona-19 hakkında neler söylemek istersiniz ?

Covid-19’la alakalı herkese mesafe kurallarını bir maske takmayı - bilhassa kapalı alanda - tavsiye etmek isterim. Hijyen kuralları ve sıkça ellerimizi, ağız, burun ve geniz bölgeleri suyla yıkamanın ehemmiyetine dikkat çekmek isterim. Bilhassa Corona’nın zatürre tehlikesi olması hasebiyle insanımızı sigarayı iradeli bir şekilde hayatlarından çıkarmaya davet ediyorum.
Ayrıca tatile çıkacaklara da çok dikkatli olmalarını hijyen malzemelerini ve varsa kullandıkları ilaçları yanında götürmeyi, unutmamalarını tavsiye ederim. 
Ne demiş Kanuni:
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi. 

Hocam zaman ayırdığınız için okurlarımız adına çok teşekkür ederiz.
Ben de size yayın hayatınızda başarılar dilerirn.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 14 Temmuz 2020, 21:25

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Başarıya Koşanlar Doktorlarımız HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Çin'de 24 saatte 6 kişi Kovid 19'a yakalandı. Seçimlere pandemi gölgesi Johnson & Johnson'ın Kovid-19 aşısına onay
 
SAĞLIK-MİZAH
 
ANKET

PANDEMİ KONUSUNDA ALINAN KARARLAR YETERLİ Mİ ?
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland