BÖLÜM: - 
Avrupalı Türklerden “ seyahat uyarısına”  tepki

Avrupalı Türklerden “ seyahat uyarısına” tepki

Alman Federal Hükümeti tarafından Türkiye için uyarının Ağustos ayının sonuna kadar devam edecek olması Almanya'da yaşayan Türkler arasında hayal kırıklığına yol açtı. Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından yapılan basın açıklamasında kararın somut bir gerekçesinin olmadığını belirtildi. ATİB’den yapılan açıklamada ise “Kararı anlamakta zorlanıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Federal Almanya Hükümeti tarafından AB ülkelerine yapılacak seyahat yasağının kaldırılmasına karşılık, Türkiye’ye yapılacak seyahat uyarısının 2020 yılı Ağustos ayının sonuna kadar uzatılması tepkiyle karlandı.

Türk-Alman Sağlık Vakfı’ndan konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:


Almanya, Corona-Virüs salgını kapsamında uygulamaya koyduğu uluslararası seyahat uyarsını AB ülkeleri için kaldırırken, Türkiye Cumhuriyeti için uyarının 31 Ağustos’a kadar devam edeceğini bildirdi. Türk-Alman Sağlık Vakfı olarak Bakanlar kurulundan geçen bu kararı, büyük bir hayal kırıklığı olarak değerlendirmekteyiz. Türkiye’nin mevcut durumunu, diğer AB ülkeleri ile karşılaştırdığımızda, aslında büyük bir farkın olmadığını, aksine Türkiye’nin COVID-19 krizini başarıyla atlattığını söyleyebiliriz. Bu hastalık, virüs kaynaklı bir salgın olup, tüm dünyayı etkisi altına alan tıbbi bir olgudur ve hiçbir şekilde, tek bir ülkeye mal edilmemelidir. Biyolojik bir  hadise olan bu hastalığın teşekkül etmesi ve virüsün yayılma biçimi ülkeden ülkeye değişiklik göstermemektedir.

SOMUT GEREKÇE YOK

Ayrıca Türkiye’deki salgının yayılma oranı, AB ülkelerindeki istatistiklerle kıyaslandığında, büyük bir farkın meydana gelmediğini görmekteyiz. Dolayısıyla bir sağlık vakfı olarak bu karar, bizim açımızdan hiçbir somut gerekçeye dayandırılmamaktadır.

Üstelik bu zaman zarfı içerisinde akrabalarını ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımızın en tabii olan hakklarının ellerinden alındığını düşünmekteyiz. Buna ilişkin vatandaşlarımızdan ricamız, gerekli itirazlarda bulunmaları ve seslerini duyurmalarıdır. Böylesine üzücü bir kararın derhal kaldırılmasını ümit etmekteyiz.”

ATİP’DEN DE TEPKİ VAR

ATİB Genel Başkanı Durmuş Yıldırım da yaptığı basın açıklamasında “ Türkiye’ye seyahat uyarısının Almanya Dışişleri Bakanlığı’nca Ağustos ayının sonuna uzatılmasını anlamakta zorlanıyoruz.” dedi.

Yıldırımın basın açıklaması şu şekilde:  “ Son birkaç aydan beri Koronavirüs salgınından dolayı olağanüstü bir durum yaşayan Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de salgının büyük çapta kontrol altına alındığını ve normalleşme sürecinin başladığını büyük bir memnuniyetle görmekteyiz. İzin sezonun girmesiyle birlikte AB ülkelerine yapılacak turistik seyahat yasağı, Federal Almanya Hükümeti tarafından nihayet kaldırılmış oldu. Ancak Koronavirüs salgınına karşı başarılı mücadelesiyle birçok AB üyesi ülkeye örnek teşkil eden Türkiye’ye seyahat uyarısının Almanya Dışişleri Bakanlığı’nca Ağustos ayının sonuna uzatılmasını anlamakta zorlanıyoruz.”

TÜRKİYE TÜM VERİLERİ PAYLAŞIYOR

Basın açıklamnasının geri kalan kısmı ise şu şekilde “  Türkiye’nin, özellikle yurt dışından gelecek turistler ve izinciler için insan sağlığına öncelik veren hazırlıklarını şeffaf bir şekilde Federal Almanya’nın yetkilileriyle paylaştığını biliyoruz. Elbette ki alınacak kararda öncelikli olarak insan sağlığı ölçü olarak alınmalıdır. Ancak Koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerle Türkiye’yi kıyasladığımzda, Almanya’nın bu tutumu, sağlık endişesinden daha ziyade siyasî mülahazalardan kaynaklandığı endişesini taşıyoruz. Bir an önce Türkiye ve Almanya hükümet yetkililerinin biraraya gelerek her türlü endişeyi giderecek bir kararda uzlaşmalarını temenni ediyoruz.”



Editör Avrupa Sağlık    Tarih 12 Haziran 2020, 20:35

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland