BÖLÜM: - 
“ Korona 19'a karşı başarılıyız diyebilirim.”

“ Korona 19'a karşı başarılıyız diyebilirim.”

Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından organize edilen toplantıda Türk basın mensuplarına özel açıklamalarda bulunan Ordinaryus Prof.Dr. med. Werner Seeger “ Salgının tehlikeleri göz ardı edilmeden dengeli bir normalleşme mümkün olabilir. ” dedi.

Türk Alman Sağlık Vakfı (TASV) tarafından organize edilen “ Korona 19 Bilgilendirme Toplantısı” nda açıklamalarda bulunan Ordinaryus Prof.Dr. med. Werner Seeger,Almanya'nın Korona 19 konusunda başarılı olduğunu bunda da köklü sağlık sisteminin etkisinin büyük rol oynadığını söyledi. Salgının tehlikeleri göz ardı edilmeden, dengeli bir normalleşmenin  mümkün olabileceğini belirten Seeger “ Hiç bir zaman tedbiri de elden bırakmamak gerekir.” dedi.
 
HASTA SAYISI YÜKSEK OLABİLİR
 
Salgın başladıktan bu yana Giessen’de 35 ağır korona vakasının tedavi gördüğünü belirten Prof.Dr. med. Werner Seeger “ Tedavi gören 7 hasta yaşamını yitirdi. Ölen en genç hastamız 38 yaşındaydı. Hastalarımızın yaş ortalaması 62 idi. ” şeklinde konuştu.
Seeger, Almanya'nın sağlık sisteminin güçlü olması bakımından Korona 19'a karşı verdiği mücadelede başarılı olduğuna dikkat çekti.  Yapılan tahliller sonrası virüslü hasta sayısının tesbit edildiğini belirten Seeger, toplumda kontrolü yapılmamış çok sayıda hasta olabileceğine dikkat çekti. Seeger, bu rakamın açıklanan rakamdan 5, hatta 10 kat daha fazla olabileceğini söyledi. Prof.Dr. med. Werner Seeger, ölümler konusunda açıklanan sayıların gerçek olduğunu ve bu konuda tereddüte mahal olmadığını belirtti.
 
MESAFE KURALINA UYALIM
 
Büyüklerin maske ile korunmaya özen göstermelerinin önemine değinen Seeger “ Ama ne yazık ki bu konuya çocukların dikkat edeceklerini sanmıyorum.” dedi. Maske kullanımı ve mesafe kurallarına mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini belirten Seeger,  ‘ Hamile kadınların tehlikeye daha yakın’ şeklinde bir tezlerinin olmadığını çünkü bu konuda ellerinde veri bulunmadığını söyledi.
 
AŞI 1,5- 2 YIL SONRA
 
Aşı konusunda fazla umut taşımadığını  belirten bilim insanı Seeger  aşı konusunda yakın tarih olarak 1,5-2 yıl sonrasını verdi. Aşı bulunması halinde de sorunların bitmeyebileceğine dikkat çeken Prof.Dr. med. Werner Seeger  vürüsün zamanla müttasyon geçireceğini böylece aşıların yetersiz kalabileceğine ihtimal verdiğini belirtti. Seeger aşı konusunda çok sayıda bilgi kirliliği yaşandığını bu konuda daha duyarlı olunması gerektiğini söyledi.Prof.Dr. med. Werner Seeger içinde yaşadığımız sorunların üstesinden ancak işbirliği ile gelineceğini sözlerine ekledi.
 
PROF.DR. BİLGİN “ VİRUS ARAMIZDA”
 
Toplantıda kısa bir konuşma yapan Türk- Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yaşar Bilgin  “Almanya  ve Türkiye  serbestliğe gidiliyor. Bu sakın bizi yanlış davranışlara sürüklemesin. Virüs aramızda duruyor ve her an hastalığa sebep olabilir. Onun için eskisi gibi kendimizi ve karşımızdakini korumamız lazım. Mesafeyi koruyalım, elimizi sabunla yıkamalıyız ve kalabalık yerlerde maske takmayı unutmayalım.” dedi.
 
Öte yandan toplantı girişinde ,  Prof.Dr. med. Werner Seeger ve Prof.Dr. med. Yaşar Bilgin'in ellerini dezenfekte ettikten sonra toplantıya katılmaları dikkat çekti. Toplantıyı takip eden basın mensupları da 1,5 metre kuralına göre oturdular.
 
Fotograflar : İsa Deveçeken 
 Editör Avrupa Sağlık    Tarih 10 Mayıs 2020, 20:12

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Almanya’da ilk kez Afrika domuz vebasına rastlandı Hell, aber keinesfalls harmlos TİKA'dan otizmli çocuklara eğitim merkezi desteği Avustralya’da 5 doktor kayboldu
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland