BÖLÜM: - 
‘Ailevi Akdeniz Ateşi ’ine duyarlı olalım

‘Ailevi Akdeniz Ateşi ’ine duyarlı olalım

Tv'lerde ilgiyle izlenen ünlü Türk asıllı oyuncu Gamze Şenol ‘Ailevi Akdeniz Ateşi’ne karşı toplumun bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Ünlü oyuncumuz Gamze Şenol ile yapılan röportajı Almanca  ve Türkçe olarak sunuyoruz. 
·         Frage: Gamze, was hat Dich dazu bewogen, die Aufklärungskampagne zum familiären Mittelmeerfieber „mehr als nur Fieber“ zu unterstützen?

·         Soru: Gamze, Ailevi Akdeniz Ateşi ya da kısaca FMF hastalığı, “Mehr als nur Fieber” farkındalık kampanyasına neden destek olmak istedin?

 

·         Familiäres Mittelmeerfieber ist eine seltene Erkrankung. Ich habe das erste Mal vor drei Jahren von FMF erfahren; diese Erkrankung kommt aber gerade bei türkischstämmigen Menschen vor. Meine Wurzeln liegen in der Türkei und ich möchte meine Bekanntheit, die ich durch meinen Beruf als Schauspielerin gewonnen habe, nutzen, um die Aufmerksamkeit auf das Thema zu lenken. 

·         Ailevi Akdeniz Ateşi nadir görülen bir hastalıktır. İlk defa üç sene önce FMF hakkında bilgim oldu; ve hastalığın özelikle Türk kökenli insanlarda olduğunu öğrendim. Ben de Türk kökenliyim ve hastalığın bilinirliğinin artmasını istiyorum. Oyuncu olarak kazandığım ünümün, daha geniş kitlelere ulaşmamıza yardımcı olacağını umuyorum.

 

·         Was ist das familiäre Mittelmeerfieber und wie äußert es sich?

2. Ailevi Akdeniz Ateşi nedir ve nasıl ortaya çıkar?

 

·         Familiäres Mittelmeerfieber ist eine erblich bedingte Erkrankung und tritt meistens bei Menschen vor dem 20. Lebensjahr auf. Die Betroffenen leiden an immer wiederkehrenden Bauch- oder Brustschmerzen und hohem Fieber. Viele Betroffene wissen aber gar nicht, dass sie an FMF leiden.

·         Ailevi Akdeniz Ateşi kalıtsal bir hastalıktır ve çoğunlukla 20 yaşından önce ortaya çıkar. Etkilenen kişiler, tekrarlayan karın ya da göğüs ağrıları ve yüksek ateşten şikâyetçi olurlar. Hastaların birçoğu FMF olduklarının farkına varmazlar.

 

·         Was bedeutet FMF für die Betroffenen?

3. Etkilenenler için FMF ne anlamına geliyor?

 

·         Man kann unmöglich wissen, wann die Fieberschübe und Schmerzen auftreten, wie ich aus meinem Bekanntenkreis weiß. Diese Ungewissheit ist für Betroffene und ihre Familien enorm belastend. Weil das Wissen und Bewusstsein für FMF in Deutschland so gering ist, dauert es meistens viele Jahre, bis es erkannt wird. Und wenn FMF nicht behandelt wird, kann es zu schweren Spätfolgen kommen.

·         Çevremden de gözlemlediğime göre, ateş atakları ve ağrılarının ne zaman ortaya çıkacağını bilmek mümkün değildir. Bu belirsizlik, hastalar ve aileleri için son derece sıkıntılı bir durum. Almanya'da da, FMF bilgi ve farkındalığı çok yetersiz olduğundan; hastalığın doğru teşhis edilmesi bazen yıllar sürebiliyor. FMF, tedavi edilmediği durumlarda, ileride çok ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir.

 

 

·         Was können Betroffene tun?

4. FMF belirtileri gösteren kişiler ne yapabilir?

 

·         Eine richtige Diagnose ist wichtig! Also: bleibt nicht daheim. Geht zum Arzt, wenn die Symptome auftreten.  Fragt ihn, ob es sich um das familiäre Mittelmeerfieber handeln könnte. Und falls Menschen in Deiner Umgebung oft an Fieber und Bauchschmerzen leiden: Denkt mal gemeinsam daran, ob es nicht vielleicht FMF sein könnte.
Ihr könnt Euch auch informieren unter www.mehralsnurfieber.de

·         Hastalığın doğru teşhis edilmesi çok  önemlidir! Belirtiler ortaya çıkınca beklemek yerine, hemen doktora başvurun ve Ailevi Akdeniz Ateşi olabilir mi diye bilgi alın. çevrenizdeki insanlar da tekrarlayan ateş, karın ve eklem ağrılardan şikâyetçi ise; FMF olabilir mi diye düşünüp, hemen doktora gitmelerini önerebilirsiniz.

Detaylı bilgileri buradan da alabilirsiniz www.mehralsnurfieber.deEditör Avrupa Sağlık    Tarih 17 Ekim 2019, 23:30

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Bayramda yüzleri güldü Kovid-19 bulaşmaya devam ediyor “Türkiye’nin	 stratejisi	 Kovid-19	 salgınının seyrini	 değiştirdi“ Uzaktan psikolojik desteğe ilgi
 
SAĞLIK-MİZAH
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland