BÖLÜM: - 
‘Güneşten korunun ama...’

‘Güneşten korunun ama...’

Hastalarında D3 vitamini noksanlığını çok ciddi şekilde gözlemlediğini belirten Dr.med.Mehmet Travacı “ Tatile çıkacak olanlar yanlarında yüksek dereceli güneş yağı götürsünler. Vücutlarını güneş yağları ile koruyup kısa süreli güneşlenmeye özen göstersinler.” dedi.

Çocuk hastalıkları uzmanı Dr.med. Mehmet Travacı tatilin güneşlenme bakımından önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Almanya’da olduğu gibi Avrupa’nın bir çok ülkesinin yeterince güneş görmediğine dikkat çeken Travacı, bu bakımdan tatilini deniz kenarında veya güneşli bölgelerde geçirecek kişilerin dikkatli bir şekilde güneş ışınlarından faydalanmalarının önemine değindi. 

   HALKTA D3 VİTAMİNİ EKSİK               

Hastalarında D3 vitamini noksanlığını çok ciddi şekilde gözlemlediğini belirten Dr.med. Mehmet Travacı “ D3 vitaminin 
bağırsaklardaki Kalsium fosfor dengesini, kas sinir sistemi fonksiyonlarını, kas gücünü ve kalp atışlarını düzenlemekle görevli olduğunu ” söyledi.  

 SAĞLIĞINIZA ÖNEM GÖSTERİN

D3 vitaminin eksik olması durdumunda bu hastalıklara yakalanma riskinin iki kat daha arttığına dikkat çeken Dr. Travacı D3 Vitamini eksik olan kişilerde halsizlik, yorgunluk, sırt ağrıları,  depresyon ve zor iyileşen yaralar, saç dökülmesi kas ağrısı gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi. 

    GÜNEŞ YAĞI KULLANIN       

Tatile çıkacak olanlar yanlarında yüksek dereceli güneş yağı( LSF in az 30 ) götürsünler. Vücutlarını güneş yağları ile koruyup kısa süreli aralıklarla güneşlenmeye özen göstersinler. Tabi ki en önemli konulardan biri de güneşin en yoğun olduğu saatlerde  değil, sabah veya öğlenden sonraki zaman diliminin güneşlenmede daha iyi olacağını belirtti. 
Özellikle tesettürlü bayanlarda D3  vitamini eksikliğinin aşırı olduğuna dikkat çeken Dr. Travacı “ Hiç değilse güneşli alanlarda kol ve yüzlerin açıkta bırakılmasın da güneşlenme açısından bir çözüm olabileceğini belirtti. Dr. med. Travacı ‘ Güneşten korunun ama tamaman uzak durmayın” uyarısında bulundu. 

  İLAÇLARINIZI UNUTMAYIN      

Deniz tatili yapacakları boğulma olaylarına karşı da uyaran Dr. Travacı “ Bu konuda anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Özellikle deniz tatili yapacakların bu konuda çok duyarlı olması lazım. Boyunuzu aşan, akıntısı olan sulara girmeyin.” dedi. Travacı son olarak da tatile çıkmadan önce tansiyon vb. ilaçların unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi. Editör Avrupa Sağlık    Tarih 20 Haziran 2019, 10:06

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland