BÖLÜM: - 
“Tatil programı aile ortak kararı ile düzenlenmeli”

“Tatil programı aile ortak kararı ile düzenlenmeli”

Psikolog Serab Söylemez, tatil planlamasının “ istek ve ihtiyaçlar” doğrultusunda yapıldığında tam anlamıyla dinlendirici, rahatlatıcı olabileceğini söyledi. Kendinizi tatilde ‘mecburiyetlerden’ uzak tutun.” dedi.

İzin mevsimine girdiğimiz ve birçoğumuzun tatil için gün saymaya başladığı şu günlerde Nürnberg de kendi muayenehanesinde Psikoterapist olarak hizmet veren Psikolog Serab Söylemez tatil için bazı tavsiyelerde bulundu. Söylemez,“  iyi bir tatilin bedenimizi ve zihnimizi dinlendirdiği gibi ruh halimizi de düzeltebildiğine” dikkat çekti. Söylemez Söylemez “ Yani dinlendirici bir tatil kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor.”dedi.

  PLANLAMA ÖNEMLİ      

Huzurlu bir tatil geçirebilmek ve kendimizi stresten daha iyi arındırabilmek için öncelikle tatilin çok iyi planlanması gerektiğini belirten Söylemez planlamanın  “istek ve ihtiyaçlar”doğrultusunda yapıldığında tam anlamıyla dinlendirici, rahatlatıcı olabileceğini söyledi.  Söylemez  “ Tatilinizi, size ne iyi geliyorsa, ne yapmak istiyorsanız, nerede olmak istiyorsanız, kiminle veya kimlerle vakit geçirmek istiyorsanız, o şekilde geçirin. Kendinizi tatilde şartlamalardan, mecburiyetlerden uzak tutun.” şeklinde konuştu.

 KARARLARI ORTAK ALIN      

Söylemez tatil konusunda, aile bireylerinin birlikte karar almasının ve herkesin isteklerine yer verilmesinin önemine değindi.  Psikolog Serab Söylemez “ Özellikle yıllık izin alınıp uzun bir süre için Türkiye’ye gidiliyorsa tatilin ne kadarı akraba ziyaretine, ne kadarı gezip dinlenmeye ayıracak önceden belirlenmeli, olası anlaşmazlıklar için  herkesi memnun edecek alternatif çözümler bulunmalı. 

    TATİLİ BİR YILA YAYIN             

Ayrıca tatillerin bir defada kullanılmaması gerektiğini belirten Serap Söylemez, mümkünse senede bir defa tatil yapmak yerine belirli aralıklarla bir kaç kez tatil yapmanın daha dinlendirici olacağını söyledi. Hatta 2-3 günde olsa günlük hayatın stresinden uzaklaşmak dinlenmek, enerji toplamak için bazen yeterli olabiliyor. Son dönemlerde Almanya’da yaşayan insanımızın çoğunun, özelikle genç nesilin tatil anlayışının eskisine göre oldukça değiştiğine de dikkat çeken  Serab Söylemez,  insanımızın senelik memleket izini yerine artık senede birkaç kez kısa tatilleri tercih ettiklerini gözlemlediğini söyledi.Editör Avrupa Sağlık    Tarih 20 Haziran 2019, 10:00

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland