BÖLÜM: - 
“Misafir işçi göçünden çok şey öğrendik”

“Misafir işçi göçünden çok şey öğrendik”

Türk Alman Sağlık Vakfı tarafından düzenlenen iftar programına katılan Federal Başbakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Helge Braun, Almanya’nın bugün sahip olduğu başarıyı göçmen işçilere borçlu olduğunu söyledi.

Helge Braun “ Tarihi incelediğinizde bu başarının göçle çok yakından ilgili olduğunu görürsünüz. Misafir işçiler olmadan biz başarıyı gerçekleşmezdik. 

   BAŞARIMIZDA SİZ VARSINIZ       

Siz  Alman tarihinin, başarı hikayesinin değişmez parçasısınız. O günlerde daha çok Türkiye’den insanlar gelmişti. Son yıllarda ise korkunç savaş sonrası Suriye’den insanlar geliyor. Misafir işçi göçünden çok şey öğrendik. Örneğin uyum yasaları hazırladık. Bugün yeni gelenlere tam ne beklediğimizi söyleyebiliyoruz. Ellili yıllarda kalifiye işçi tartışması gibi bugün de gündemimizde. Ekonomimizin başarısına en büyük engel, kalifiye eleman açığıdır. Bu konuda en önemli katkı yine birinci, ikinci, üçüncü nesilin olacak . Çünkü onlar, bize gelen bu kültürden insanların toplumla kaynaşmasını sağlayabilir. Bu bizim gelecek yıllar için görevimiz” şeklinde konuştu.

 HAVAYI HEP OLUMLU YAPALIM

Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin konuşmasını davete katılanlara teşekkür ederek başladı. Saygı ve barışın önemi üzerinde durdu. “  Bugün oruç tutan ve tutmayan dostlarımızla hep birlikteyiz. Bu çok güzel bir tablo. Burdaki dostlarımızın Almanya’daki olumsuz havaya karşı etkili olmasını bekliyoruz. Almanya’da yaşayan İslam toplumu barış ve huzur içinde yaşamak istiyor.” dedi.

         SAYGI ÖNEMLİDİR                   

Giessen Belediye Başkanı Peter Neidel ise yaptığı konuşmada yakın zamana kadar kendisinmin İslamla ilgili bilgisinin olmadığını eşi sayesinde İslamiyetle ilgili bilgiler edindiğini söyledi. İslamla ilgili toplantılara katıldığını, iftarlarda yer aldığını belirten Neidel çocuklarının anneannelerinden İslamın kurallarını, babannesinden de Hıristiyanlığı öğrendiklerini bununda topluma karşı saygıda önemli olduğunu  söyledi.  Hessen Eyalet Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar ise kısa konuşmasında çok kültürlülüğün bilimsel araştırmalarda başarıyı olumlu etkilediğini belirtti. 

    İFTARI SAATİ BEKLENDİ               

Konuşmaların bitmesinden sonra Prof.Dr. Yaşar Bilgin iftar saatine 10 dakika kaldığını söyleyince tüm mesafirler ezanın okunmasını beklediler. Daha sonra Türk doktor tarafından ezanın okunması ile birlikte yemekler yenmeye başlandı. Türk Alman Sağlık Vakfı’nın Giessen kentinde düzenlediği iftara Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Hessen Eyalet Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Hessen Milletvekili Yankı Pürsün, Giessen Belediye Başkanı Peter Neidel ile Heusenstamm Belediye Başkanı Halil Öztaş  da katıldı.

 BRAUN’A BÜYÜK İLGİ       

İftardan sonra Türklerle birebir sohbet eden Prof. Dr. Helge Braun resim çektirdi, Türk rastorantı çalışanları ile tokalaştı, sohbet etti. Editör Şevki Demircan    Tarih 20 Haziran 2019, 09:53

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Avrupa Sağlık hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Haberler HABERLERİ
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
“Kovid-19 salgını Suriye'deki korkunç durumu kötüleştirdi Corendon Airlines’den dönüş garantisi Enerji tasarrufu çağrısı “Sigara içmiyorum, teşekkür ederim”
 
SAĞLIK-MİZAH
 

www.avrupasaglik.com’da yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Avrupa Sağlık Dergisi'ne aittir. Yazılı izin alınmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Adres : Avrupa Sağlık Dergisi, Berggasse 13 67269 Grünstadt, Deutschland